1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu'nda Türkiye'ye Yaptırım Öngören Tasarı Kabul Edildi
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu'nda Türkiye'ye Yaptırım Öngören Tasarı Kabul Edildi

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu'nda Türkiye'ye Yaptırım Öngören Tasarı Kabul Edildi

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu'nda Türkiye'ye yaptırım öngören tasarı kabul edildi. Oylamada 18 evet, 4 hayır oyu çıktı. Tasarının Senato'da ne zaman oylanacağı bilinmiyor.

12 Aralık 2019 Perşembe 07:50A+A-

Komisyonda oylama öncesinde konuşan, Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Partili Jim Risch, "S-400 Türkiye topraklarında olduğu sürece F-35'leri alamayacak. Erdoğan'ı tercihlerini yeniden değerlendirme çağrısı yapıyoruz" dedi.

Senatör Rand Paul: Türkiye'yi Rusya'nın yörüngesine itebilir

Tasarıya "Hayır" oyu verenlerden Senatör Rand Paul, Türkiye hakkında alınacak herhangi bir yaptırım kararında dikkatli olunması gerektiğini vurguladı ve "Yaptırım ters tepki doğurabilir, Türkiye'yi Rusya'nın yörüngesine itebilir" ifadesini kullandı.

Paul ayrıca, olası yaptırımlar karşısında Türkiye'nin İncirlik Hava Üssü'nü karşı koz olarak kullanabileceği ihtimali konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

"Türkiye'ye attığı adımların sonuçlarının olacağını göstermemiz gerek"

Rand Paul'un bu ifadeleri sonrasında tekrar söz alan Komisyon Başkanı Risch, "Türkiye'ye attığı adımların sonuçlarının olacağını göstermemiz gerek" dedi.

Yaptırım tasarısını Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch ile birlikte komisyona getiren Demokrat Senatör Bob Menendez de, "Dış politikamızın Türkiye tarafından rehin alındığına yönelik endişelerim var. Trump, Erdoğan'ın Suriye talebine göz yumdu. İstediklerini aldılar" sözlerini söyledi.

Daha sonra yapılan oylamada, senatörler Rand Paul, Ron Johnson, Ted Cruz ve Tom Udall dışındaki 18 komisyon üyesi "Evet" oyu kullanarak tasarıyı komisyonda onayladı.

Komisyonda onaylanan tasarı, Senato genel kurulunda görüşülecek.

Ekim ayının sonunda ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen tasarı Kongre'nin üçüncü ayağı olan Senato'da da onaylanırsa ABD Başkanı Trump'ın onayına gidecek.

Yaptırım paketinde Erdoğan ve ailesi de var

Hazırlanan yasa tasarısına göre şu liderlere yaptırımlar uygulanacak:

-Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan

-Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay

-Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar

-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

-Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

-Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

-Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

"Ordu işlemlerine uygulanması planlanan yaptırımlar şöyle:

Yaptırımlar Türk ordusuyla bilinçli olarak işlem yapan, satış yapan veya finansal destek sağlayan, teknolojik destek veren yabancı kişilere yaptırım uygulanacaktır. Bunlara şunlar da dahildir:

-Türk ordusu tarafından kullanılmış uçak veya uçak parçaları, makine aksamı

-Otomotiv ekipmanları ve Türkiye kara ve deniz güçleri tarafından değerlendirilmiş servisler

-Türk ordusu tarafından kullanılmış silahlar veya savunma teçhizatları

Türkiye enerji sektörüne uygulanması planlanan yaptırımlar şöyle:

Türkiye'nin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılması için yerel petrol üretimine ve doğal gaz üretimine madde, servis, teknoloji, bilgi veya başka türlü destek sağlayan yabancı kişi veya gruplara yaptırım uygulanacaktır."

Yaptırımların dördüncü maddesine göre tasarı yürürlüğe girerse ABD ordusunun TSK'ya mermi satması veya paylaşması da engellenecek. ABD ordusu ayrıca Türkiye'ye savunma teçhizatları, hizmetleri ve materyalleri satamayacak.

Yasa tasarısında bir kez daha Türkiye'ye Rus yapımı hava savunma sistemi S-400'lerin alımı sebebiyle CAATSA yaptırımları uygulanması gerektiği savunuldu.

6. maddeye göre insani yardım, sağlık yardımı, demokrasi teşviki ve seçim desteği, istihbarat desteği yaptırım dışı tutulacak.

Yasa tasarısı Türk liderlere ABD vizesi ambargosu uygulanmasını talep ederken, Erdoğan'ın mal varlığı hakkında da bir rapor istendi. (T24)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT