Zorbalığa, Zulme Dayalı Bu Dünya Düzeni Değişmeli!

22.09.2016 16:39
Zorbalığa, Zulme Dayalı Bu Dünya Düzeni Değişmeli!
Selahattin E. Çakırgil, yeni yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dünya 5’ten büyüktür” sözünü değerlendiriyor.

Çakırgil’in yazısı şöyle:

Zorbalığa, Zulme Dayalı Bu Dünya Düzeni Değişmeli!

‘Atom Bombası’nı kullanan bir anlayış, medenî bir dünyaya aid değildir.’  demişti bir fransız mütefekkiri;  Ağustos 1945’de, ‘atom bombası’nın kullanılmasından sonra..

Şimdi, üzerinden 71 sene geçtiği ve bir masal gibi anlaşıldığı için, beşer tarihindeki o en büyük barbarlığı yeni nesillerin anlaması zor.. O faciayı görenlerin büyük kısmı da hayattan çekildiler; o dönemde çocuk yaşta olanlar ise, o faciayı bir kâbus gibi bile hatırlamıyorlar.

Ama, daha da önemlisi, o korkunç güç denemesi üzerine kurulu dünya düzeni..

Tayyib Erdoğan’ın son yıllarda iç ve dış siyaset platformlarında devamlı vurguladığı ve son BM toplantısında da,  ‘Dünyayı 5 ülkenin iki dudağı arasından çıkan söze mahkûm edemezsiniz.. Birleşmiş Milletler’in reforme edilmesi gerekir..’  açıklamasıyla tekrarladığı, ‘Dünya 5’ten büyüktür..’  sözü ile, o dünya düzeni anlatılmak isteniyor; çoğu kimse bunun ne demek olduğunu bilmese de..

*

Halbuki, işte bu Birleşmiş Milletler ve onun üzerine bir gulyabanî gibi abanmış olan 5 devletin tahakkümü, o ‘atom bombasının kullanılmasıyla sona eren 2. Dünya Savaşı sonrasında bütün dünyaya zorla giydirilen bir deli gömleği  idi..

Yazının Devamı >>>

Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim