1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ÜRDÜN

  4. "Ürdün Daha Fazla Mülteci Kabul Etmeyecek"
"Ürdün Daha Fazla Mülteci Kabul Etmeyecek"

"Ürdün Daha Fazla Mülteci Kabul Etmeyecek"

Ürdün Kralı Abdullah, ülkesinin Suriyeli mülteci kabûl kapasitesinin doyum noktasına ulaştığını belirtti ve kendilerine yardım edilmemesi durumunda daha fazla mülteci kabûl edemeyecekleri uyarısında bulundu.

A+A-

Ürdün Kralı Abdullah, 4 Şubat'ta İngiltere'nin başkenti Londra'da gerçekleştirilecek Suriye bağış konferansı öncesinde BBC'den Lyse Doucet'in sorularını yanıtladı.

Abdullah, mültecilere ayrılan kaynak nedeniyle, ülkesindeki kamu hizmetlerinin, alt yapının ve ekonominin zorda olduğunu söyledi ve ekledi: “Sanırım er ya da geç baraj patlak verecek.”.

Ürdün lideri, Ürdün'ün mültecileri kabûl etmesini isteyen uluslararası toplumun bunun için, ülkeye daha fazla yardımda bulunması gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler gelecek yıl, Suriye ve komşularındaki insanî yardım faaliyetleri için 7.7 milyar dolarlık fon oluşturmayı hedefliyor.

Ancak BM 2015'te, hedefinin ancak yüzde 43'ü olan 2.9 milyar dolarlık fona ulaşabilmişti.

Birleşmiş Milletler'in resmî kayıtlarına göre 4.6 milyon Suriyeli mülteci konumunda.

Ürdün yaklaşık 635 bin mülteciyi sınırlarına kabûl etmiş durumda.

“Bütçenin Yüzde 25'i Mültecilere Ayrılıyor, Ekonomimiz Zorda”

Amman yönetimi, ülkede 635 bin Suriyeli dışında, aralarında 2011'de çatışmaların başlamasından önce ülkeye gelen Suriyelilerin de yer aldığı 1 milyon Suriyelinin daha bulunduğunu söylüyor.

Kral Abdullah BBC röportajında mülteci akışı nedeniyle büyük zorluk çektiklerini, ülke bütçesinin yaklaşık yüzde 25'inin mültecilere yardıma ayrıldığını, kamu hizmetlerinin zor bir durumda olduğunu ve birçok kişinin iş bulmakta zorlandığını belirtti.

Ürdünlülerin “kaynama noktasında” olduğunu söyleyen Abdullah şöyle devam etti:

“Sanırım er ya da geç bu baraj patlak verecek. Bu haftanın, Ürdünlülerin, sâdece Suriyeli mülteciler için değil kendi gelecekleri için de bir yardım yapılıp yapılmayacağını görmeleri açısından çok önemli olacağını düşünüyorum.”.

Abdullah son dönemde mülteci akınının yaşandığı Batı ülkelerinin Ürdün'e yardım etmediklerinde mülteci sorunuyla baş etmenin çok daha zor olacağının farkına vardıklarını söyledi.

Suriye bağış konferansı İngiltere, Almanya, Norveç, Kuveyt ve BM tarafından düzenleniyor.

Pazartesi günü, Reuters haber ajansı, Avrupalı yetkililerin, AB'nin konferansta 2.2 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunacağını bildirmişti.

BBC

HABERE YORUM KAT