1. HABERLER

  2. HABER

  3. Taksim Eylemcileri Taleplerini Açıkladı
Taksim Eylemcileri Taleplerini Açıkladı

Taksim Eylemcileri Taleplerini Açıkladı

Taksim Gezi Parkı eylemcilerini temsil eden heyetin talepleri hakkında Yiğit Bulut, ilginç analizlerde bulundu.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

“Taksim Dayanışması” adlı Gezi Parkı heyetinin Arınç’la olan görüşmelerinde ve yayınladıkları bildiride gündeme getirdikleri talepler ilginç… Heyet, sadece Taksim Gezi Parkı ve polis şiddetinin sorumlularıyla ilgili değil, ayrıca Kanal İstanbul’dan 3. Köprüye, yeni havaalanı yapımından HES’lere kadar bir dizi konuyu gündemleştirdi.

Başbakanlık binasında Bülent Arınç'la görüşen Taksim Dayanışması üyeleri, görüşmenin sona ermesiyle birlikte açıklama yaptı. Bundan sonraki süreci hükümetin atacağı adımların belirleyeceğini belirten Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu gösterilerle ilgili Başbakan'ın tavrını da eleştirdi.

7 MADDELİK TALEP LİSTESİ

Arınç'la görüşen hükümete 7 maddelik bir talep listesi verdi. İşte o talepler:

- Gezi Parkı park olarak kalmalıdır. Gezi Parkı'na Topçu Kışlası yapılmayacağı açıklanmalıdır.

- AKM'nin yıkımından vazgeçilmelidir.

- Olayların yaşanmasına neden olan sorumlular görevden alınmalıdır.

- Gaz bombası kullanımı yasaklanmalıdır.

- Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır.

- 1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye'deki tüm meydanlarda toplantı, gösteri yasaklarına son verilmelidir.

- İfade özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.

Taksim Platformunda Kimler Vardı?

Görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam eden görüşmede Taksim Platformu adına, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tayfun Kahraman, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz yer alıyor.

YİĞİT BULUT TALEPLERİ DEĞERLENDİRDİ

Kanal 24 yayın yönetmeni Yiğit Bulut, heyetin Arınç’la yaptığı görüşme sonrasında kendi kanalında canlı yayında talepleri değerlendirdi. Taleplerle ilgili uluslararası baskı ve sermaye gruplarına dikkat çeken Bulut, “Kredi kartı gecikme faizi, aylık TEFE ve TÜFE ortalamasını geçmesin, maddesini listeye ekleyin bende Taksim'de eylemci olacağım!” dedi.

İşte Yiğit Bulut’un dikkat çekici yorumu:

***

PLATFORMUN BİLDİRİSİ:

‘Taksim Dayanışması’ndan Türkiye Cumhuriyet Hükümeti ve Kamuoyuna 

27 Mayıs 2013 tarihinde saat 22.30 sularında Taksim Gezi Parkı'nın fiilen yıkılması girişimi sonrası yaşanılan toplumsal duyarlılık karşısında hükümetin izlediği polis şiddeti nedeniyle başta Taksim İstanbul olmak üzere bütün yurtta, yurttaşlar demokratik tepkilerini ortaya koymaktadır. Öncelikle hayatını kaybeden yurttaşların ailelerinin acılarını paylaşıyor, yaralanan binlerce yurttaşımıza acil şifa dileklerimizi iletmek istiyoruz. 

Ne yazık ki, toplumun en temel demokratik ve insan hakkı olan taleplerinin barışçıl ve demokratik şekilde ortaya konmasına karşın iktidar şiddet, baskı ve yasakçı politikalarına devam etmektedir. Tek bir yurttaşımızın burnunun kanamadığı, gerilimlerin ortadan kalkarak demokratik taleplerin dillendirilebildiği bir toplumsal iklime bir an önce kavuşmak için yoğun çaba harcadığımızın bilinmesini isteriz. 

Bu nedenlerle; Taksim Dayanışması olarak aşağıdaki taleplerin Hükümet tarafından bir an önce yerine getirilmesi için somut adımların atılmasını bekliyoruz. 

- Gezi Parkı, Park olarak kalmalıdır. Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası adı altında ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağına, projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklamanın yapılmasını, 

- Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasına ilişkin girişimlerin durdurulmasını, 

- Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan, binlerce, insanın yaralanmasına, Mehmet Ayvalıtaş ve Abdullah Cömert adlı iki yurttaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan sorumlular, başta İstanbul, Ankara, Hatay Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere tüm sorumluların görevden alınmasını, 

- Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanmasını, 

- Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama yapılmasını, 

- 1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesini; ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını 

TALEP EDİYORUZ. 

Bunun yanı sıra; 27 Mayıs 2013 saat 22.30'dan bu yana ülkemizin meydanlarında, caddelerinde, sokaklarında ve tüm kamusal alanlarında yükselen tepkilerinin içeriğinin, ruhunun, beklentilerinin, taleplerin yetkililer tarafından fark edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yaşananları “marjinallikle” açıklamaya çalışmak görmezlikten gelmek anlamına gelir. Gezi Parkına müdahale ile simgeleşen iktidar anlayışının yurttaşlarımızda “özel hayatlarına müdahale ve hor görülme” biçiminde algılandığı ve buna kadını, erkeği, genci, yaşlısı ile büyük bir toplumsal tepki gösterdikleri; “biz varız, buradayız ve taleplerimiz var” biçiminde yanıt verdikleri görülmektedir. 

Yükselen bu tepkinin içeriğinin; “başta 3. Köprü ve HES'ler olmak üzere ekolojik değerlerimizin talanına ve güncel olarak Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısına ilişkin itirazların, ülkemize ve bölgemize ilişkin savaş siyasetine karşı duruşun ve barış talebinin, Alevi yurttaşlarımızın hassasiyetlerinin, kentsel dönüşüm mağdurlarının haklı taleplerinin, kadınların bedenleri üzerinde denetim kuran muhafazakar erkek politikalarına karşı yükselen sesin, başta Türk Hava Yolu işçileri olmak üzere tüm emekçilerin hak gasplarına karşı taleplerinin, tüm cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığına karşı mücadelenin, yurttaşların eğitim ve sağlık hakkına ulaşımının önündeki tüm engellerin kaldırılması istemleri” olduğunu iktidar sahiplerine iletmek istiyoruz. 

TAKSİM DAYANIŞMASI

 

HABERE YORUM KAT