1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUUDİ ARABİSTAN

  4. Suudi Arabistan Direnişçilere Karadan Havaya Füze Verecek!
Suudi Arabistan Direnişçilere Karadan Havaya Füze Verecek!

Suudi Arabistan Direnişçilere Karadan Havaya Füze Verecek!

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cübeyr, Suriye'de ılımlı muhalefete verecekleri silah desteğinin kapsamının büyüyeceğini söyledi. Muhalif gruplara karadan havaya füze verilecek.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

 

Alman dergisi Spiegel’e konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr, "Karadan havaya füze temininin Suriye’deki güç dengesini değiştireceğini düşünüyoruz. Bu füzeler ılımlı muhalefete, rejimin kimyasal saldırılarda ve hava saldırılarında kullandığı helikopter ve uçaklarını devre dışı bırakma fırsatı verir. Karadan havaya füzeleri, Suriye’deki güç dengesini değiştirir, tıpkı daha önce Afganistan’da değiştirdiği gibi. Her halükârda bu konuda, silahın yanlış ellere geçmemesi için çok dikkatli olmak gerekir” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Suriye hükümetine verdiği desteğin uzun vadede Beşşar Esed'i kurtaramayacağını savunan Suudi bakan, siyasi sürecin mümkün olması için Esed’in görevden ayrılması gerektiğini söyleyerek, "Diğer seçenekte, savaş devam eder ve Esed kaybeder" dedi.

Rusya ile ilişkileri genel olarak olumlu değerlendiren Cübeyr, "Suriye konusundaki anlaşmazlıklara bakmazsak Rusya’yla ilişkilerimiz çok iyi, ilişkileri daha da genişletmek istiyoruz. Rusya’nın yaklaşık 20 milyon vatandaşı Müslüman. Rusya gibi biz de aşırılığı ve terörü yenmek istiyoruz. Birlikte enerji piyasaların istikrarlı olmasına ilgi duyuyoruz. Suriye’yle ilgili anlaşmazlık, stratejik değil daha çok taktik doğaya sahip. Hep birlikte, tüm Suriyelilerin eşit haklara sahip olacağı tek ve istikrarlı Suriye’yi istiyoruz" diye konuştu.

Suudi Arabistan'ın bu adımı Suriye'ye girmesinden daha hayırlı. Direnişin öteden beri en temel ihtiyacı da bu zaten. Dolayısıyla geç de olsa ağır silahların aktarılması direnişin maslahatına bir adım olacaktır. Ve aynı adımı Türkiye de daha fazla gecikmeden acilen atmalıdır. Hem de el altından değil açık açık, İran-Rusya ve ABD'nin gözüne soka soka. Çemberden dolaşmanın zamanı çoktan geçti. Ayı ile dalaşmayı göze alamayan boşuna uğraşır. Rus-İran-ABD ayısının sarmaş dolaş kartları açık oynadığı bir vasatta salt diplomasiyi ve insani yardımı öne çıkaran bir siyasetin sahibine hayrı olmadı, olmayacak.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum