1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KATAR

  4. 'Suriye'ye Kara Gücü Göndermek Aciliyet Kazandı'
'Suriye'ye Kara Gücü Göndermek Aciliyet Kazandı'

'Suriye'ye Kara Gücü Göndermek Aciliyet Kazandı'

Katar Dışişleri Bakanı Tani, Suriye’ye kara gücü göndermenin aciliyet kazandığını belirtti.

A+A-

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el-Tani, IŞİD ile mücadele için uluslararası koalisyon kapsamındaSuriye’ye kara gücü göndermenin daha büyük bir "aciliyet" kazandığını bildirdi.

Münih Güvenlik Konferansı’nın üçüncü ve son gününde “Ortadoğu’nun yeni jeopolitiği” başlıklı panelde konuşan Tani, daha sonra soruları yanıtladı.

Suudi Arabistan ve bazı bölge ülkelerinin, IŞİD ile mücadele kapsamında Suriye’de kara harekatına hazırlandıkları yönündeki bir soru üzerine Tani, bunun yeni bir plan olmadığını söyledi.

DESTEK VERMEYE HAZIRIZ

Katarlı Bakan, “Aslında bu uluslararası koalisyonun liderliğini yapan ABD ile planlanmıştı. Eğer Suriye’ye kara birliklerinin gönderilmesine ihtiyaç duyulursa bu koalisyonun liderliği altında olmalı. Suudi Arabistan katılmak istediğini söyledi. Geçen yıl ekim ayında bizim o dönemki dışişleri bakanımız da IŞİD'e karşı bir girişim olması halinde bizim de destek vermeye hazır olduğumuzu açıkça ifade etti. Yani bu daha önce planlanmıştı.”

Oturumu yöneten gazeteci Lyse Doucet’in, “Şimdi bu daha büyük bir aciliyet mi taşıyor?” sorusuna Tani, “Biz öyle olduğuna inanıyoruz” cevabını verdi.

HABERE YORUM KAT