'Siyonistler Anlaşmayı İhlâl Ediyor'

20.09.2014 00:54
'Siyonistler Anlaşmayı İhlâl Ediyor'
Filistin Ulaştırma Bakanlığı planlama heyetinin müdürü Muntesir Bekrun, Kahire'de anlaşmaya varılan ateşkese aykırı olarak İsrail’in Gazze’nin yeniden imar edilmesi için gereken maddelerin girişini hâlâ engellediğini söyledi.

Filistin Ulaştıma Bakanlığı planlama heyetinin müdürü Muntesir Bekrun, İsrail’in ateşkes anlaşmasında sınır kapılarının Filistin uzlaşı hükümetinin denetimi altında tamamen açılmasını öngören maddesini ihlâl ettiğini söyledi. Bekrun, heyetin Gazze’ye inşaat malzemesi girişini sağlayabilmek için uluslararası kuruluşlara 30 farklı öneri sunduğunu ancak İsrail’in tüm önerileri reddettiğini açıkladı.

Bekrun, İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği son saldırıda meydana gelen yıkımın öncekilerden 5 kat daha fazla olduğunu ifade etti.

Filistin Tarım Bakanlığı, 8 Eylül Pazartesi günü İsrail Deniz Kuvvetleri'nin, balıkçıların geçişine engel olmak için 5 mile deniz dubası yerleştirdiğini belirterek, bunun imzalanan ateşkes anlaşmasının açık ihlâli olduğunu vurgulamıştı.

İsrail'in Gazze sahilinden 6 mil avlanma menzilini 5 mile düşürmesinin ardından İsrail Deniz Kuvvetleri, Gazze açıklarında avlanan Filistinli dört balıkçıyı 'belirlenen avlanma mesafesini aştıkları gerekçesiyle' gözaltına almıştı.

26 Ağustos tarihinde Gazze’de savaşan gruplar ile İsrail arasında kalıcı ateşkes sağlanmıştı. Ateşkesin iki aşamadan oluşması konusunda anlaşıldı.

İlk aşama, saldırıların durdurulması, kapıların açılması, geçişlerin serbest olması, Filistin Uzlaşı Hükümeti'nin denetiminde Gazze’nin yeniden imar edilmesi için gereken malzemelerin girmesine izin verilmesi ve Gazzeli balıkçıların 6 mile kadar avlanabilmesinin önünün açılması maddelerini içeriyor.

İkinci aşamada ise, serbest bırakılan ancak yine tutuklanan Filistinli tutukluların serbest bırakılması, Gazze havalimanı ve deniz limanı gibi meseleler Kahire'de konuşulacak. 

Al Jazeera

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim