Siyonist İsrail'in Kudüs'teki "Gizli" Yer Altı Kazıları

22.06.2016 16:42
Siyonist İsrail'in Kudüs'teki "Gizli" Yer Altı Kazıları
Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Kudüs'te geniş çaplı kazılar yaptığını ve yer altındaki tarihi eserleri kendi çıkarları doğrultusunda tahrif ettiğini belirtti.

İsrail'in Mescid-i Aksa'nın altında geniş çaplı kazılar yaptığına ilişkin haberlerin İsrail basınında yer almasının ardından Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail yönetiminin Kudüs'teki bu kazıların yansımalarından sorumlu olacağı ifade edildi.

Açıklamada, "Radikal sağcı Binyamin Netanyahu hükümeti tüm imkanlarını Filistinlilerin bulunduğu Doğu Kudüs'ü Yahudileştirmek amacıyla kullanıyor. İsrail, yer üstünde ve altında büyük tahrifat operasyonlarıyla kentin karakterini değiştirmeye ve Filistinli Arap kimliğini bozmaya çalışıyor." denildi.

İsrail yönetiminin yer üstünde Yahudi yerleşim yerleri inşa ettiği, kara yollarını böldüğü, Filistinlilerin evlerini yıktığı veya el koyup sakinlerini kovduğunu, yer altında ise Kudüs'ün Arap kimliğinin delili olan eserleri tahrif ettiği belirtildi.

Açıklamada, "İsrail yer altında geniş bir tünel, koridor, alan ağı ve havra inşa etmeyi sürdürüyor ve yer altındaki tarihi eserleri tahrif ediyor." ifadeleri kullanılırken, İsrail'in Kudüs'te işlediği bu suçun en ağır şekilde kınandığı kaydedildi.

Filistin Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, Cenevre Sözleşmesine yönelik açık bir ihlal olan bu suça karşı uluslararası toplumun sessiz kalması eleştirilirken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin bu ihlalleri durdurmak için derhal harekete geçmesi ve İsrail'in bir işgal gücü olarak uluslararası sözleşmelere bağlı kalmasını temin etmesi istendi.

Haaretz gazetesi dün, Mescid-i Aksa'nın altındaki gizli kazılara ilişkin bir haber yayımlamış ve yer altında adeta bir Yahudi kenti inşa edildiğini belirtmişti. Gazetenin haberinde kazıların, Doğu Kudüs'te Filistinlilerin yaşadığı Silvan beldesinin iç kesimlerine kadar ulaştığı ifade edilmişti.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim