1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Rusya, Çin ve Moğolistan Arasında Ekonomik Koridor Anlaşması
Rusya, Çin ve Moğolistan Arasında Ekonomik Koridor Anlaşması

Rusya, Çin ve Moğolistan Arasında Ekonomik Koridor Anlaşması

Rusya, Çin ve Moğolistan arasında ekonomik koridor oluşturulmasına ilişkin program ve bazı mallarla ilgili gümrük kontrolü sonuçlarının karşılıklı tanınması anlaşması imzalandı.

A+A-

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Özbekistan'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Moğolistan Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj üçlü görüşmelerde bulundu.

Rusya Devlet Başkanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre Rusya, Çin ve Moğolistan devlet başkanlarının hazır bulunduğu görüşmede, bu ülkeler arasında ekonomik koridorun oluşturulmasına ilişkin program imzalandı.

Görüşmede ayrıca Rusya, Çin ve Moğolistan'ın kurumları arasında, bazı mallarla ilgili gümrük kontrolü sonuçlarının karşılıklı tanınmasına ilişkin anlaşmaya imza atıldı.

“Geleneksel Dostluk İlişkileri...”

Putin, görüşmede yaptığı konuşmada, Rusya, Çin ve Moğolistan arasında geleneksel dostluk ilişkilerinin bulunduğunu, üçlü ortaklığın iyi komşuluk, eşitlik ve karşılıklı saygıya dayalı devam ettiğini belirtti.

Rusya-Çin-Moğolistan ekonomik koridorunun oluşturulması programının, 30'dan fazla üçlü yatırım projelerinin hayata geçirilmesi yoluyla bu ülkelerin sınır bölgeleri ve ilişkilerinin geliştirilmesini öngördüğünü ifade eden Putin, Rusya'nın bu çerçevede Moğolistan'daki ulaşım altyapısının geliştirilmesi projelerinde yer almaya hazır olduğunu kaydetti.

“Sınır İşbirliğinin Geliştirilmesi...”

Şi de ülkesinin inisiyatifi “İpek Yolu Ekonomik Kemeri”, Rusya'nın Trans-Avrasya koridorunun oluşturulması stratejisi ve Moğolistan'ın inisiyatifi “Bozkır Yolu” projelerini temel alarak üçlü iş birliğinin kapsamlı şekilde geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Şi, üçlü ekonomik koridor programının hayata geçirilmesi, ayrıca coğrafî konumları dikkate alarak üç ülke arasında sınır işbirliğinin geliştirilmesi ve ŞİÖ çerçevesindeki işbirliğinin genişletilmesi gerektiğini vurguladı.

“Bölgesel İşbirliğinin Geliştirilmesi...”

Elbegdorj ise Rusya, Çin ve Moğolistan arasında ekonomik koridorun oluşturulmasına ilişkin programın hayata geçirilmesi kapsamında bu yıl sonuna kadar yatırım planlama ortak merkezinin oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Elbegdorj, ayrıca ülkeler arasındaki üçlü işbirliğinin ekonomik koridor, ulaştırma ve gümrük meseleleriyle sınırlı kalmaması, bölgesel işbirliğinin de geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Sputnik

HABERE YORUM KAT