1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rejim Güçleri Rakka'ya Saldırı Hazırlığında!
Rejim Güçleri Rakka'ya Saldırı Hazırlığında!

Rejim Güçleri Rakka'ya Saldırı Hazırlığında!

Halep'te hava saldırılarına devam eden ve ateşkesi ihlal rejim güçlerinin Rakka'ya yeni bir kara harekatı hazırlığında olduğu belirtildi.

A+A-

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Aleksey Borodavkin, hem Rakka hem de Deyr ez Zor'un rejimin hedefinde olduğunu, Rus savaş uçaklarının da bu harekatlarda rejim kara birliklerine destek vereceğini ifade etti.

İsviçre'nin Cenevre kentinde Rus haber ajansı RIA'nın sorularını yanıtlayan Borodavkin, “Ateşkes Nusra Cephesi'ni ya da diğer örgütleri kapsamıyor. Palmira'nın özgürleştirilmesinin ardından Deyr Ez Zor ve Rakka operasyonlarının planlaması başladı" dedi.

Muhalifler, Halep ve çevresinde yoğunlaşan çatışmalar nedeniyle Şam ve Moskova'yı suçluyor.

Esed güçleri son günlerde muhaliflere yönelik hava saldırılarını yoğunlaştırmış, muhalifler de rejimin kontrolündeki bölgelere karşı saldırılar düzenlemişlerdi.

BM'nin, Suriye'ye insani yardım ulaştırmaktan sorumlu yetkilisi olan Egeland, kentteki durumu "felaket" olarak niteleyip, önümüzdeki gün ve saatlerin Halep için ne kadar önemli olduğunu kelimelerle ifade edemeyeceğini söyledi.

Egeland, Halep'te son günlerde her şeyin kötüye gittiğini vurguladı.

Kentte düzenlenen saldırılarda son 24 saatte 50'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

BBC

HABERE YORUM KAT