1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rakka’da 'YPG Armalı' ABD Askerleri
Rakka’da 'YPG Armalı' ABD Askerleri

Rakka’da 'YPG Armalı' ABD Askerleri

PKK'nın Suriye kolu YPG, ABD özel kuvvetlerden askerlerin ve koalisyon hava saldırılarının desteğiyle IŞİD'in kontrolündeki Rakka'yı ele geçirmek için saldırıya geçti. Görüntülerde 'YPG arması" takmış Amerikan askerleri dikkat çekiyor.

A+A-

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon Rakka'ya beklenen operasyonu başlattı.

AFP'nin geçtiği haberde ABD özel kuvvetlerden askerler PKK'nın Suriye kolu YPG'lilerle birlikte Rakka saldırısının ön saflarında görüntülendi; Amerikan askerlerinin üniformalarına 'YPG'nin armasını' taktıkları görüldü.

YPG'nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Çarşamba günü Rakka'yı ele geçirmek için saldırıyı başlattıkların açıklarken, koalisyon güçleri de havadan desteğini yoğunlaştırdı.

Rakka, IŞİD'in 'de fakto başkenti' olarak görülüyor. Türkiye'ye 90 km uzaklıktaki kentte yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı belirtiliyor.

SDG,  hâlihazırda Rakka'nın kuzeyindeki Tel Abyad ve Ayn İsa'yı kontrol altında tutuyor.

ABD, Rakka'yı ele geçirme operasyonu öncesi kente havadan broşürler bıraktı.

SDG Sözcülerin Telal Sello, AFP'ye yaptığı açıklamada IŞİD'le çatışmaların şu an için kırsal alanda yoğunlaştığını söylerken, "Rakka kent merkezine yönelik şimdilik bir plan yok. Şu anki saldırılar sonrası gelecekte şartlara göre bir operasyon olabilir" dedi.

Ancak Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin Başkanı Rami Abdurrahman, dün akşam itibariyle koalisyonun Rakka kentine hava saldırılarını yoğunlaştırdığını söyledi.

 Gözlemevi'ne göre Suriye'de 10-15 bin arası SDG'li bulunuyor.

HABERE YORUM KAT