1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. PKK'nın Suriye Kolu PYD, Moskova'da Temsilcilik Açtı
PKK'nın Suriye Kolu PYD, Moskova'da Temsilcilik Açtı

PKK'nın Suriye Kolu PYD, Moskova'da Temsilcilik Açtı

Moskova’da PYD’nin kontrolündeki bölgeleri temsil ettiği bildirilen bir ofis açıldı.

A+A-

Rusya'nın başkenti Moskova'da, PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin kontrolündeki bölgeleri temsil ettiği bildirilen bir ofis açıldı.

“Batı Kürdistan Temsilciliği” adıyla tanıtılan ofisin, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'ye sınır olan ve PYD tarafından “Cezire”, “Kobani” ve “Afrin” kantonları olarak adlandırılan bölgeleri temsil ettiği açıklandı.

Açılışa, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, PYD’nin Rusya temsilcisi Abdussalam Ali ve “Suriye Kürtleri Avrupa ve ABD Temsilcisi” olarak tanıtılan Senam Muhammed katıldı.

Temsilcilik, geçen aralık ayında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın açılışını yaptığı iş adamları derneği ile aynı binada bulunuyor.

Açılışta yapılan konuşmalar Türkiye aleyhinde propagandaya dönüşürken, millekvekili Uca, “Kürtlerin Cenevre’ye (Suriye müzakerelerine) katılmaması bize zarar vermedi, dünyanın dikkatini Kürtlerin üzerine toplamasına yardımcı oldu.” iddiasında bulundu.

Toplantıya, Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrol ettiği Donetsk ve Lugansk bölgelerinin temsilcileri de katıldı.

Suriye savaşında Beşşar Esed rejimi, Rusya ve ABD ile işbirliği yapan PYD, Türkiye'nin Suriye sınırı boyunca uzanan bir kuşak kurmayı hedefliyor. Örgüt, ülkenin kuzeyinde hakimiyetinde olan Afrin, Kobani (Ayn el-Arab) ve Haseke bölgelerini birleştirmek için son günlerde Rusya'nın hava desteğiyle direnişçilere karşı Halep'te şiddetli saldırılar düzenliyor.

AA

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT