1. HABERLER

  2. HABER

  3. "PKK, Süreci İstismar Etmiştir"
"PKK, Süreci İstismar Etmiştir"

"PKK, Süreci İstismar Etmiştir"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Hükûmetimizin Çözüm Süreci'ndeki samimiyetine, kararlarına ve attığı adımlara karşılık, örgütün sürece uygun hareket etmediği, süreci istismar edici söylem ve eylemler içerisinde olduğu görünmektedir." dedi.

A+A-

Arınç, CHP'nin "toplumsal barışı tehdit eden artan terör olaylarının nedenlerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önergesi" üzerinde TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, “son günlerde yaşanan, kalpleri kanatan, vicdanları sızlatan acı olaylar”ın, adlî ve idarî soruşturmalarının sürdüğü bir zamanda konunun görüşülmesine neden olan önergeyi veren CHP'ye teşekkür ettiğini söyledi.

Son günlerdeki olayları herkesin acıyla yaşadığını, tepkisini ortaya koyduğunu dile getiren Arınç: "Suruç'ta meydana gelen ve 32 canımızın gitmesine yol açan kanlı olay, arkasından yaşadığımız Viranşehir, diğer ilçelerimizde, en son bir binbaşımızla, uzman çavuşumuzun da şehadetine yol açan sebepler, bunun yanında farklı illerde, farklı şekillerde tezahür etmiş şiddet olayları kapsamında ülkemizde bir üzüntünün hâkim olduğunu söyleyebilirim. Bu doğrudur, normaldir, memleketini ve milletini seven herkes, kaybettiğimiz canlardan dolayı üzüntülüdür, yaşanan terör olaylarından dolayı da tepkilidir." diye konuştu.

Operasyonlarda Gözaltına Alınanlar

Başbakan Yardımcısı Arınç, Adalet Bakanlığı’ndan aldığı bilgiyle IŞİD, PKK ve KCK, DHKP-C ve diğer örgütlere karşı yapılan operasyonlarda gözaltına alınan kişi sayısı hakkında bilgi verdi.

Arınç, bu operasyonlarda gözaltına alınanların sayısının bin 61 olduğunu, bunun 156'sının serbest bırakıldığını, 545 kişinin savcılığa, 461 kişinin mahkemeye sevk edildiğini, 172 kişinin tutuklandığını, 201 kişi hakkında adlî kontrol kararı verildiğini, 66 kişinin mahkemece serbest bırakıldığını, 360 kişinin hâlen kollukta gözaltında olduğunu, 22 kişinin savcılıkça serbest bırakıldıktan sonra adlî kontrol talep edilip mahkemede işleminin sürdüğünü söyledi.

PKK ve KCK'dan 847 kişinin gözaltına alındığını, 120 kişinin kollukta serbest bırakıldığını, 440 kişinin savcılığa, 362 kişinin mahkemeye sevk edildiğini, 140 kişinin tutuklandığını, diğerlerinin serbest bırakıldığını veya haklarında adlî kontrol kararı verildiğini belirten Arınç:

"DHKP-C ve diğer örgütlere yönelik gözaltında 77, tutuklanan kişi sayısı bir, diğerleri hâlen gözaltında bulunanlar, 44 ve diğerleri de adlî kontrol sebebiyle bırakılanlar. DAİŞ örgütüne karşı yapılan operasyonlarda gözaltına alınan kişi sayısı 137, kollukça serbest bırakılan 18, savcılığa sevk edilen 88, mahkemeye sevk edilen 82, tutuklanan kişi sayısı 31, hâlen gözaltı süresi dolmamış olan 31, diğerlerinin de serbest bırakıldığını söyleyebilirim." dedi.

“Süreci İstismar Ettiği Açık Bir Şekilde Görülmektedir”

Başbakan Yardımcısı Arınç, “Çözüm Süreci'ni başlatan, ilk günden bu yana samimi kararlılıkla devam ettiren, bu noktaya getiren temel irade”nin, hükûmet olduğunu vurguladı.

Arınç: "Gerek örgüt yöneticilerinin söylemleri, gerek örgütün şiddet içerikli eylemlerine ilişkin veriler gösteriyor ki örgüt Çözüm Süreci'ne uygun hareket etmemiştir, STK'lara, siyasî partilere saldırma, iş makinelerini yakma, işçileri alıkoyma, yol ve baraj yapımlarına engel olmaya çalışmak, 'vergi' adı altında haraç toplama ve iş adamlarını kaçırma gibi eylemler ara verilmeden devam ettirilmiştir. Ayrıca HDP'li siyasetçilerin süreç boyunca tehditkâr söylemlerde geliştirdikleri 'ayrılıkçı ve bağımsız devlet kurma' yönünde açıklamalarda bulundukları görülmüştür. Örgütün gerçekleri yansıtmayan çeşitli bahanelerin ardına sığınarak süreçte üzerine düşenleri yapmadığı, samimi davranmadığı ve süreci istismar ettiği açık bir şekilde görülmektedir." şeklinde konuştu.

“IŞİD ile İç İçe Geçmiş Bir Hükûmet Söylemini, Nefret ve Lanetle Reddederim”

Başbakan Yardımcısı Arınç, şu ifadeleri kullandı:

"DAİŞ'i 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla bir terör örgütü olarak ilân eden ve buna yönelik çalışmaları da kesintisiz bir şekilde yerine getiren bir hükûmetimiz var. Bundan dolayı bize yöneltilen eleştirileri hiç kabul etmiyoruz. IŞİD ile iç içe geçmiş bir hükûmet söylemini, nefret ve lanetle reddederim, bu hiçbir Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine yakışmaz. Dolayısıyla, aldığımız kararların ve uygulamaların, Türkiye'nin teröre bakış açısını fazlasıyla ortaya koyduğunu söyleyebilirim.

"Başlangıçtan bu yana bu süreç istismar edilmiştir ve istismar edildikçe de CHP'den ve MHP'den de bazen politik söylemlerle bazen de esasa yönelik eleştiriler gelmiştir. Bugün görüyoruz ki bu eleştiriler büyük ölçüde haklıdır." değerlendirmesinde bulunan Arınç:

"Dolayısıyla bu sürece Türkiye'nin ihtiyacı var. Çözüm Süreci, ismi de değişebilir, şartları da değişebilir ama Türkiye'nin son şansıdır, böyle bir sürece ihtiyacımız var. Bugün yaşadığımız tecrübeleri de dikkate alarak, birilerinin sakız gibi çiğnediği Çözüm Süreci değil, ayağı yere basan, netice alıcı ve örgütün silâh bırakmasına, terörden vazgeçmesine yol açabilecek tüm tedbirleri hükûmet olarak uygulayacağız." dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum