1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Livni'den Netanyahu'ya "Sadık Dost Abbas" Eleştirisi
Livni'den Netanyahu'ya "Sadık Dost Abbas" Eleştirisi

Livni'den Netanyahu'ya "Sadık Dost Abbas" Eleştirisi

İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni, Netanyahu'ya uyarıda bulundu.

A+A-

İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni, Binyamin Netanyahu başkanlığındaki İsrail hükümetinin, müzakereler kapsamında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüşmeyi reddetmesi durumunda "diplomatik intifada" ile yüzleşmek durumunda kalacağı uyarısında bulundu.

Livni, İsrail'in Kanal 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, Başbakan Netanyahu'nun diplomatik müzakerelere başlaması gerektiğini söyledi.

"Filistin birlik hükemeti gibi, kendisi ile şiddet arasına mesafe koyanlarla görüşmeliyiz" diyen Livni, Netanyahu'nun Hamas'la dolaylı müzakerelerde bulunmasına rağmen, Abbas'la görüşmeyi reddetmesini "absürt" bir durum olarak niteledi.  

Abbas'ın, Batı Şeria'da intifadanın önünde bir duvar gibi durarak bunu önlediğini savunan Livni, İsrail hükümetinin bu durumun farkında olduğunu belirtti.

Abbas, Fetih Hareketi ve Gazze'yi yöneten Hamas ile haziran ayında birlik hükümeti kurmuş, İsrail ise Hamas'ın hükümette yer almasına karşı çıkmıştı.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Daha sonra orduyu karadan geri çekerek hava saldırılarına devam eden İsrail, saldırılarına Mısır'ın arabuluculuğunda yürütülen görüşmelerle 26 Ağustos'ta Filistinli gruplarla varılan ateşkesle son vermişti.

Gazze'ye 51 gün süren saldırılarda Filistin'de 578'i çocuk 2 bin 147 kişi hayatını kaybetti, 11 binden fazla kişi yaralandı. İsrail tarafından ise 66 asker, 4 sivil ve 1 yabancı uyruklu işçi olmak üzere 71 kişi yaşamını yitirdi.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ise en az 131 İsrail askerinin öldürüldüğünü açıklamıştı.

AA

HABERE YORUM KAT