1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'nın Sisi'si Direnişçilere Saldırdı: 18 Ölü
Libya'nın Sisi'si Direnişçilere Saldırdı: 18 Ölü

Libya'nın Sisi'si Direnişçilere Saldırdı: 18 Ölü

Libya’nın doğusundaki Bingazi kentinde, hükümete bağlı silahlı gruplar ile darbe girişiminde bulunan eski general Halife Hafter'e bağlı güçler arasındaki çatışmada 18 kişi öldü.

A+A-

Bingazi hastane kaynaklarına göre, şehrin ortasında yer alan Majuri bölgesinde meydana gelen çatışmalarda 18 kişi öldü. 

Al Jazeera muhabiri, Hafter’e bağlı askeri helikopterlerin Bingazi’de hükümete bağlı silahlı gruplara karşı hava saldırıları gerçekleştirdiğini söyledi.

Libya ordusunda eski general Halif Hafter ve ona bağlı askeri güçler, çarşamba gününden beri hükümete bağlı silahlı gruplara karşı ‘Bingazi’yi kurtarma’ adı altında bir saldırı başlatmıştı. İki tarafın arasında devam eden çatışmalarda şu ana kadar en az 30 kişi hayatını kaybetti. 

Hafter, daha önce Bingazi'deki çeşitli suçlamalarda bulunduğu hükümet yanlısı gruplara karşı 'onur savaşı' başlattığını duyurmuştu. Milli Genel Kongre ve geçiş hükümeti ise Hafter'in hareketini darbe girişimi olarak tanımlamıştı. Hafter'in Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'daki Sisi yönetiminden açık destek görmesinin ardından Zintan merkezli milis güçler ve Libya Hava Kuvvetleri'ndeki bazı birliklerle Kaddafi yanlıları Hafter'in darbe girişimine katıldıklarını açıklamıştı.

Kaddafi rejimine karşı savaşan ve merkezi geçiş hükümetine bağlılıklarını bildiren hükümet yanlısı güçlerle, merkezi Derne'de bulunan Ensar'uş Şeria milis kuvvetleri ise Hafter'e bağlı güçlerle çatışıyor.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT