1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Libya'da Çatışmalar Sürüyor: 5 Ölü, 27 Yaralı
Libya'da Çatışmalar Sürüyor: 5 Ölü, 27 Yaralı

Libya'da Çatışmalar Sürüyor: 5 Ölü, 27 Yaralı

Bingazi'de silahlı gruplarla ordu birlikleri arasındaki çatışmalarda 5 asker öldü, 27 asker yaralandı.

A+A-

Libya'nın Bingazi kentinde silahlı gruplarla ordu birlikleri arasındaki çatışmalarda 5 askerin hayatını kaybettiği, 27'sinin de yaralandığı bildirildi.

Mayın Patlaması Sonucu 2 Asker Öldü, 3’ü Yaralandı

"Temsilciler Meclisi" Hükûmeti’ne bağlı ordu kaynaklarından alınan bilgiye göre, Tobruk Hükûmeti’ne bağlı birliklerle "Bingazi Devrimciler Şura Meclisi" birlikleri arasında çatışmaların devam ettiği Bingazi'nin Bu Ayta bölgesinde bir eve döşenen mayının patlaması sonucu 2 asker öldü, 3'ü yaralandı.

Çatışmalarda 3 Asker Öldü, 24’ü Yaralandı

Öte yandan "Ensar'uş Şeria" isimli örgütün, Bingazi'nin Bu Hadime bölgesindeki polis karakoluna saldırması üzerine çıkan çatışmalarda 3 askerin yaşamını yitirdiği ve 24 askerin yaralandığı belirtildi. Kaynaklar, havadan gelen destek sayesinde militanların geri püskürtüldüğünü kaydetti.

Libya’da İstikrar Sağlanamıyor

Muammer Kaddafi rejimine karşı 17 Şubat 2011'de yapılan devrimin ardından istikrarın sağlanamadığı Libya'da, Mayıs 2014'te emekli General Halife Hafter'in Zintan merkezli milis gruplarla başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata'daki devrimci gruplarla ortak hareket eden Trablus'taki merkezî yönetim tarafından engellenmişti. Hafter ise birliklerini ülkenin doğusundaki Tobruk'a çekmiş, ülke iç savaşa sürüklemişti.

İki Meclis Faaliyette

Olayların ardından bazı milletvekillerinin "Temsilciler Meclisi" adı altında Tobruk kentinde çalışmalara başlamasıyla iki meclisin faaliyete geçtiği ülkede, Milli Genel Kongre ve Trablus Hükûmeti’nin desteklediği Fecr-i Libya ile Temsilciler Meclisi'nin destek verdiği Hafter'e bağlı "Onur Operasyonu Koalisyonu" arasındaki çatışmalar sürüyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT