Laricani: "İranlılar İngiltere'den Çok Çekti"

01.12.2011 00:08
Laricani: İranlılar İngiltereden Çok Çekti
Laricani, İngiltere ile diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürmekte haklı olduklarını, buna bizzat İngiltere'nin neden olduğunu söyledi.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

İranlı öğrencilerin İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliğine yönelik eyleminin aslında İran halkının duygularını yansıttığını belirten Laricani, İranlıların İngiltere'den çok çektiğini ifade etti.

İngiltere'nin, İran halkının görüşüne saygı duymadığını savunan Laricani, devrimden sonraki süreçte de bu ülkenin, İran'a karşı politikalarında bir değişime gitmediğini dile getirdi.

Ali Laricani, ''İngiltere ile diplomatik ilişkilerin seviyesinin düşürülmesi bu ülkenin İran'a karşı hasmane tutumuna bir cevaptır'' ifadesini kullandı.

Laricani, İngiltere'nin İran'a karşı davranışlarını düzeltmesi halinde bu ülkeyle diplomatik ilişkilerin yeninden normale döneceğini söyledi.

"Batı İran'a Karşı Çifte Standart Uyguluyor"

Batılı ülkelerle nükleer konulardaki müzakerelere de değinen Laricani, İran'ın hiçbir zaman müzakere masasını terk etmediğini belirtti.

Nükleer konuda batının İran'a karşı çifte standart bir politika izlediğini öne süren Laricani, ''İran'ın nükleer enerji programının askeri amaçlı olduğu yalandan başka bir şey değil, bunu batılılar da biliyor'' dedi.

Laricani, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) halihazırda izlediği tutumu doğru bulmadıklarını, bu kurumun güven vermesi gerektiğini vurguladı.

TRT

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim