1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KEŞMİR

  4. Keşmir’de 17 İşgalci Hindistan Askeri Öldürüldü
Keşmir’de 17 İşgalci Hindistan Askeri Öldürüldü

Keşmir’de 17 İşgalci Hindistan Askeri Öldürüldü

Hindistan işgali altındaki Keşmir’de bağımsızlık yanlısı direnişçiler tarafından askerî bir üsse düzenlenen saldırıda 17 askerin öldüğü, çok sayıda askerin de yaralandığı bildirildi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, Hindistan ordusundan bir yetkili yaptığı açıklamada, Keşmir’deki askerî üsse bağımsızlık yanlısı direnişçiler tarafından düzenlenen saldırıda 17 askerin öldüğünü, çok sayıda askerin yaralandığını kaydetti.

Yetkili, Uri kasabasındaki askerî üsse sızdıktan sonra silah ve el bombalarıyla askerlere saldıran 4 direnişçiyi katlettiklerini de belirtti.

Ne Olmuştu?

Keşmir’de Hindistan işgal güçleriyle Hizbu’l-Mücahidin direnişçileri arasında 8 Temmuz’da çıkan çatışmada, örgütün üst düzey üyelerinden Wani’nin hayatını kaybetmesiyle on binlerce kişi sokaklara çıkmıştı.

Bölgede 65 gündür devam eden ve Hindistan işgal güçlerinin biber gazı ve gerçek mermi kullanarak müdahale ettiği protestolarda şimdiye kadar en az 79 Keşmirli hayatını kaybetti, 3 binden fazla sivil de yaralandı.

Hindistan ve Pakistan arasında İngiltere’den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947’den bu yana tartışma konusu olan Keşmir’de 70 bin kişi, şiddet olaylarında yaşamını yitirdi. Bölgedeki direniş grupları, 1989’dan beri bağımsızlık ya da Pakistan’a bağlanmak için eylemler yapıyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT