İspanya'da Twitter Hesabına Soruşturma

21.04.2014 14:54
İspanya'da Twitter Hesabına Soruşturma
İspanya Ulusal Mahkeme Savcılığı, ırkçılığı yüceltip nefreti teşvik eden mesajlar attığı iddiasıyla bir twitter hesabı hakkında soruşturma başlattı.

İspanya'da @Humorrnegro adlı bir twitter hesabı hakkında, özellikle ETA terörü mağdurlarına yönelik saldırı içerikli mesajlar yayınladığı, ırkçılığı yücelten ve nefreti teşvik eden söylemler kullanıldığı iddiasıyla yapılan suç duyurusu sonrasında savcılık tarafından soruşturma başlatıldı.

İspanya'da yabancı düşmanlığı, ırkçı ve maço içerikli, dalga geçen, sert ifadeler kullanan ve 164 binden fazla takipçisi bulunan söz konusu twitter hesabından, 1991'de ETA saldırısında ağır yara alarak özürlü duruma düşen gazeteci İrene Villa ve bazı ETA mağdurlarına yönelik saldırı içerikli mesajlar da yayınlandığı bildirildi.

 CERMI adlı İspanya'daki özürlüler derneği tarafından yapılan suç duyurusunu kabul eden Ulusal Mahkeme Savcılığı, söz konusu ifadelerin suç teşkil edip etmediğine ilişkin bir soruşturma başlatıldığını duyurdu. 

CERMI ayrıca, Twitter firmasına bir mektup göndererek, İspanya'da 4 milyondan fazla özürlü insan olduğunu, @Humorrnegro adlı hesabın insanlık onurunu ve kişilik haklarını ihlal ettiği belirtip, bu twitter hesabının engellenmesini talep etti.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim