1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran'da "ABD'ye Ölüm" Sloganları Siliniyor
İran'da "ABD'ye Ölüm" Sloganları Siliniyor

İran'da "ABD'ye Ölüm" Sloganları Siliniyor

ABD ile İran arasındaki değişim rüzgârları Tahran sokaklarındaki duvar yazılarına da yansıdı. ABD'nin eski elçiliğinin duvarında yer alan "ABD'ye ölüm" yazıları silinmeye başladı

A+A-

Uzun müzakereler sonucu 14 Temmuz'da İran ve P5+1 ülkeleri arasında sağlanan nükleer uzlaşmayla birlikte, Tahran'da esen yenilik rüzgarları sokaklardaki grafitileri de etkiledi.

Başkent sokaklarındaki ABD ve Batı karşıtı sloganlar yavaş yavaş silinmeye başladı. Tahran'daki eski ABD Büyükelçiliği'nin duvarındaki "Amerika'ya Ölüm" yazısı da silinen grafitiler arasında yer aldı.

Duvar yazılarının silinmesinin ABD ile İran arasındaki gerginliklerin azalmasına işaret olabileceği aktarılıyor. Ancak İran basınına göre nükleer anlaşmaya karşı bazı muhafazakar öğrenci grupları silinen grafitiler yerine yenilerini yazıyor. 

Tahran'daki eski ABD Büyükelçiliği binasının çevresinde halen birçok ABD karşıtı duvar yazısının durduğu söyleniyor.

36 yıl önce İranlı öğrenciler tarafından işgal edilen ve 71 ABD vatandaşının rehin alındığı olaylara sahne olan elçilik, 444 gün süren rehine krizinin ardından kapatılmıştı.

Öğrenciler, sivil toplum kuruluşları, yabancı gazeteciler gibi özel grupların ziyaret edebildiği eski elçilik binasında şimdilerde ise ABD'li yetkililerin kullandıkları iletişim cihazları ve çeşitli eşyalar sergileniyor.

İran'daki Batı karşıtı duvar yazıları iki hafta önce de İngiltere ile İran arasında krize neden olmuştu. İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği'ni 4 yıl aradan sonra yeniden açtığı etkinlikte elçilik içindeki Kraliçe Elizabeth portrelerinin üstünde yazan "İngiltere'ye ölüm" sloganlarının hala silinmediği görülmüştü. (AHaber)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT