1. HABERLER

  2. HABER

  3. HDP Pişkinliği ya da Hırsızın Hiç mi Suçu Yok?
HDP Pişkinliği ya da Hırsızın Hiç mi Suçu Yok?

HDP Pişkinliği ya da Hırsızın Hiç mi Suçu Yok?

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili olarak TBMM'ye bir soru önergesi sunmuş. Önergede her şeyi sormuş Beştaş ama bir şeyi, PKK şiddetinin tüm bu acıların yaşanmasındaki rolünü atlamış!

A+A-

HAKSÖZ-HABER

HDP’li Meral Danış Beştaş, Tahir Elçi’nin öldürülmesindeki karanlık noktaları ile kuşku uyandıran noktalara dikkat çektiği 20 maddelik soru önergesini yanıtlaması istemiyle İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya yöneltti. “Tahir Elçi’nin polis kurşunu ile ölmüş olduğu açıklık kazanmaktadır” ifadesiyle son sözün söylendiği soru önergesinde her şey var ama eylemleriyle ortalığı kan gölüne çeviren PKK şiddeti yok!

Beştaş’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde yer alan sorular şunlar:

1- Kontrol noktası olmadığı halde taksi neden durdurulmuştur?

2- Taksi neden zırhlı bir araçla yahut çelik yelekli ve güvenliklerini sağlamış polislerce değil de hiçbir güvenlik önlemi almayan polislerce durdurulmuştur?

3- Polisler taksiyi durdururken yeterli güvenlik önlemi neden alınmadı?

4- Polisler taksiyi durdururken neden kolluk görevlisi refleksi ile davranmayıp tanıdık bir şahsın arabasının kapısını açar gibi oldukça rahat hareketlerde bulunmuşlardır? Polislerin bu kayıtsızlığının altında yatan neden nedir?

5- Tahir Elçi basın açıklaması yaparken olay yerinde kaç polis görevliydi?

6- Polisler neden silah seslerinin gelmesi üzerine Tahir Elçi ve beraberindekileri korumak yerine bilinmeyen bir yöne doğru hedefsiz bir biçimde ateş etmeye başlamışlardır?

7- Tahir Elçi ve basın açıklamasına katılanlar silah sesleri duyulduğu andan itibaren neden güvenli bir alana geçirilmedi?

8- Polisler saldırganlara ateş ederken çevre güvenliğini dikkate almış mıdır?

9- Görüntülerde tabancayı namlusundan tutarak koşan kişi kimdir? Çatışma esnasında neden silahına davranmak yerine edilgen bir biçimde namlusundan tutarak kaçmaktadır?

10-  Polislerin art arda ateş ettiği ancak vuramadığı kişi sonrasında neden takip edilemedi?

11- Kahverengi giyimli sivil polisin ateş açtıktan sonra kameraları kontrol edercesine davranışının nedeni nedir? Neden yanındaki diğer polis onu “dur sakin ol” dercesine uyarma gereği hissetmiştir? Kahverengi giyimli sivil polis silahını daha sonra başka bir sivil polise devretmiş midir?

12- Tahir Elçi’nin hedef gösterildiği ve 28 Kasım günü saat 10.30’da basın açıklaması yapacağı bilindiği halde neden o noktada ve basın açıklaması saatinde bir çatışma çıkmıştır? Çıkan çatışmanın polisin ticari taksiyi o anda durdurması ile ilgisi nedir?

13- O sırada görevli polislerin elinde kaçar tane silah vardı? Bir poliste kaç silah bulunmaktadır? Polis memurlarında birden fazla silah bulunmasının nedeni nedir?

14- Olayda kullanılan tüm mermi ve kovanlar bulunmuş mudur? Toplam kaç tane mermi ve kovan bulunmuştur? Mermilerin hangi silahlardan çıktığı tespit edilmiş midir? Mermiler hangi silahlardan çıkmıştır?

15- Kaç tane silah balistik incelemeye gönderilmiştir?

16- Tahir Elçi’ye isabet eden mermi çekirdeği olay yerinde bulundu mu? Halihazırda Elçi’yi öldüren mermi çekirdeğinin akıbetine dair bir bilgi kamuoyu ile paylaşılmadığından hareketle olaydan geçen süre zarfında neden hala bu mermi çekirdeği bulunmamıştır? Bu konudaki çalışmalar ne aşamadadır?

17- Tahir Elçi’nin yaşamını yitirmesinin ardından olay yeri inceleme heyeti gelmiş ise de polisin çıkardığı çatışma nedeniyle inceleme yapılamamış olup polis neden o esnada çatışma çıkarmıştır? Olay yeri incelemenin delil tespiti açısından önemi nazara alındığı vakit polisin böylesi bir gayret içerisine girmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yine bu bağlamda Bakanlık olarak olay yeri incelemenin yapılmasını sağlamak adına neden gerekli koşulları sağlamadınız?

18- Tahir Elçi’nin uzunca bir süredir hedef gösterildiğinden hareketle bu konuda emniyet birimlerine gelen duyumlar olmuş mudur? Elçi’nin açık bir biçimde hedef gösterildiğinden hareketle asgari güvenlik önlemleri dahi neden alınmamıştır? Olay yerindeki polisler neden Elçi’yi kurtarmak refleksi ile değil de hedef şaşırtma saiki ile davranmışlardır?

19- Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’nin “sıra sende” şeklindeki sözlerle tehdit edilmesini ne şekilde yorumlamaktasınız? Konu ile ilgili herhangi bir önlem alınmış mıdır? Alınmamış ise neden alınmamıştır?

20- Tahir Elçi, olayda bulunan polislerin silahlarından çıkan merminin isabet etmesi ile ölmüş olabilir mi? Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun olaydan bir gün sonra yaptığı Elçi’yi öldüren merminin polise ait olduğuna işaret eden “Eğer teröristlerin polislerimize yönelik saldırıları olmasaydı muhtemelen bu acı olayların hiçbiri olmayacaktı” şeklindeki açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kaynak: t24

HABERE YORUM KAT