1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halep'te İlk Kez Cuma Namazı Kılınamadı
Halep'te İlk Kez Cuma Namazı Kılınamadı

Halep'te İlk Kez Cuma Namazı Kılınamadı

Suriye'de Rusya ve Esed rejimine ait savaş uçaklarının yoğun saldırısına maruz kalan Halep'te ilk kez halkın cuma namazına gitmemesi istendi.

A+A-

Suriye'nin Halep şehrinde savaş dönemi boyunca bugün ilk kez Rus bombardımanları sebebi ile cuma namazı kılınmadı.

Halep'teki dini konsey, çatışmalar ve hava saldırıları nedeniyle ilk kez kentte Cuma namazlarının iptal edildiğini duyurdu.

Konsey, camilerde toplanılması durumunda çok sayıda sivilin hayatının tehlikeye girebileceğini, bu yüzden de Cuma namazlarını iptal ettiklerini söyledi.

Heyet tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya ve rejime ait savaş uçaklarının hafta başından beri Halep'te pazar, çarşı, hastane, cami ve okulları hedef aldığı belirtilerek, ''Halep ve çevresindeki Müslümanlar, hayatlarını tehlikeye atmamak için cuma namazına gitmesin.'' ifadesine yer verildi.

Suriye'de 27 Şubat'ta yürürlüğe giren geçici ve kısmi ateşkese rağmen Rusya ve rejime ait savaş uçakları yaklaşık 10 gündür Halep'te muhaliflerin kontrolünde bulunan sivil yerleşim bölgelerini bombalıyor. Söz konusu saldırılarda 180'den fazla sivilin hayatını kaybettiği, 230'dan fazla kişinin yaralandığı belirtiliyor

HABERE YORUM KAT