'Esed Rejimi İnsani Yardımları Çalıyor'

22.05.2015 13:01
'Esed Rejimi İnsani Yardımları Çalıyor'
Suriye muhalefeti, ülkede sivillere ulaştırılması gereken acil insani yardımların rejim tarafından çalınarak askerlere dağıtıldığını öne sürdü, UNICEF de 'Kaygılıyız' açıklaması yaptı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK), Suriye rejiminin ülkeye giren insani yardımların rejim tarafından çalındığını ve askerlere dağıtıldığını öne sürdü.

Konuyla ilgili konuşan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü Farhan Hak, “UNICEF, Suriye’de bazı insani yardımların ulaşması istenen taraflara ulaşamadığını tespit eden raporlar ile ilgili endişe duyuyor” dedi.

Hak, UNICEF’in söz konusu raporlarının yanı sıra BM ve Kızılhaç’a ait insani yardım kutularının fotoğraflarını teyit etmeye çalıştığını de söyledi.

Acil insani yardımların hayati öneminden bahseden Hak, “Çocuklara bu yardımların ulaştırılması hayati önem taşıyor. Bu yardımların hiçbir şekilde başka yerlere yönlendirilmemesi gerek” diye konuştu. Hak, bazen BM’nin insani yardımlarının çalınmasının engellenemediğini dile getirdi.

BM, 4 yıldır Suriye’de 220 bin sivilin hayatını kaybettiğini, 7.6 milyon insanın evini terk ettiğini, 4 milyon ise ülkenin dışına sığındığını belirtiyor.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim