1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed, Humus'ta 44 Kişiyi İşkenceyle Katletti
Esed, Humus'ta 44 Kişiyi İşkenceyle Katletti

Esed, Humus'ta 44 Kişiyi İşkenceyle Katletti

Humus kentinde, tutuklu merkezlerinde yapılan işkenceler sonucunda 44 kişinin katledildiği bildirildi.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyinden (SRGC) yapılan açıklamada, Humus'un Karyeteyn bölgesindeki rejim güçlerinin tutuklu merkezlerinde gözaltında bulunanlara işkence yapıldığı, 44 kişinin feci şekilde can verdiği ifade edildi.

Hayatlarını kaybedenlerin farklı askeri kontrol noktalarında gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, "İşkenceden ölenlerden 21 kişinin kimlik tespiti yapıldı, kalanların ise kimlik tespit çalışmaları devam ediyor" denildi.

Esed rejiminin daha önce işkenceyle katlettiği binlerce kişinin fotoğrafları yayınlanmıştı. Hâlihazırda her gün işkenceyle katledilenler raporlara girmeye devam ediyor.

İKİ GÜNDE 132 KİŞİ KATLEDİLDİ

Bu arada Esed rejimine bağlı ordu güçleri ve çetelerin hava destekli saldırıları neticesinde son iki günde 132 kişi hayatını kaybetti. Suriye Yerel Koordinasyon Komiteleri önceki gün 100, dün de 32 kişinin katledildiğini duyurdu.

DİRENİŞÇİLER HANDARAT BÖLGESİNDE İLERLİYOR

Öte yandan Halep'e bağlı Handarat bölgesinde, rejim güçlerine karşı savaşan muhaliflerin savunmadan saldırı pozisyonuna geçtikleri belirtildi.

Hazm Hareketi komutanlarından Üsteğmen Ömer Ebubekir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep'in kuzeyindeki Handarat bölgesinde, Şii milislerin desteklediği rejim güçleriyle muhalifler arasındaki çatışmaların şiddetlendiğini, son günlerde de muhaliflerin ilerleme katettiğini belirtti.

Handarat bölgesinde rejim güçleri saflarında savaşan, İran, Irak ve çok sayıda Afgan milisi bulunduğunu ifade eden Ebubekir, muhalif birliklerin, çatışmalarda başarı sağlamasının ardından savunma pozisyonunu terk ederek saldırıya başladıklarını söyledi.

 

HABERE YORUM KAT