1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AZERBAYCAN

  4. Ermenistan'a PKK Desteği!
Ermenistan'a PKK Desteği!

Ermenistan'a PKK Desteği!

İşgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesinde yaşanan çatışmalara PKK militan desteği gönderdi. Kandil’in talimatıyla Azerbaycan’a karşı Ermenistan saflarında savaşmaya giden 400 kişilik grup, bomba ve operasyon konusunda eğitimli militanlardan seçildi.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Yeni Şafak

Azerbaycan ve Ermenistan arasında işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesinde yaşanan çatışmalar devam ediyor. Çatışmaların başladığı ilk günlerde PKK, Ermenistanlı dostlarına destek olmak için 400 tane militanını bölgeye gönderdi. Kandil ve Kamışlı'dan gelen birlikler Ağrı'dan Ermenistan'a geçti. Sevan Gölü bölgesinden PKK'ya ayrılan Vardenes Kampı'na geçen 400 kişilik grup, Karabağ'da savaşın şiddetlenmesiyle birlikte sıcak bölgelere gönderildi.

Bese Hozat Kilit İsim

Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı'nı yürüten Bese Hozat Kandil-Erivan arasında görüşme trafiğini yürütüyor. Tunceli doğumlu Hozat PKK'nın Ermenistan'a militan gönderme planını da yönetiyor.

Suriye'den 150 Ermeni Katıldı

Azerbaycan ile savaşmak için Ermenistan'a geçen militanlar arasında IŞİD ve direnişçilere karşı PKK'nın Suriye kolu PYD saflarında savaşan 150 Ermeni asıllı militan da yer alıyor. Halep ve Haseke bölgesinde yaşayan PYD mensubu Ermeniler Halep-Şeyh Maksut, Kobani, Tel Abyat ve Azez bölgelerinde örgütle birlikte IŞİD ve direnişçilere karşı savaşıyor.

3 Kente Dağıldılar

Ağrı üzerinden Ermenistan'a geçen PKK’lılar Dağlık Karabağ bölgesindeki üç ayrı şehre sevk edildi. Laçin, Şuşa ve Kelbecer şehirlerine dağıtılan PKK’lılar oradan da sıcak çatışmaların sürdüğü Ağdam, Cebrail, Zengilan ve Fuzuli cephelerine gönderildi.

Tecrübeli Militanlar Seçildi

Kandil'in talimatı dahilinde Ermenistan saflarında savaşmaya giden PKK’lılar bomba ve operasyon konusunda eğitimli militanlardan seçildi. Silahsız olarak Ermenistan'a geçen 400 kişilik ekip Ermenistan'a daha önceden geçen 80 kişilik bir grup ile Vardenes kampında buluştu.

3 Ermeni Asıllı PKK’lı Kılavuzluk Etti

PKK içerisinde Ermeni asıllı kişilere ait olan Ağrı Kartalları isimli birliğin Livan Karadağ, Hemaran Kervaçiyan ve Servet Bagopşin isimli 3 PKK’lı Ağrı'dan Ermenistan'a geçen gruba kılavuzluk etti.

“Destek Olun” Talimatı!

PKK'nın örgüt içinde yayınlanan talimatında, Kobani ve Tel Abyat savaşında 120'den fazla Ermeni milisin PKK'nın Suriye kolu PYD'ye destek verdiği ve tarihî süreçte Ermenilerin Kürt direnişinin yanında yer aldığı vurgusu yapılarak “Ermeni kardeşlerimize bu zor günlerinde destek olmalıyız.” ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum