Donetsk'te Rus Yanlıları Tek Taraflı Bağımsızlık İlan Etti

07.04.2014 17:12
Donetsk'te Rus Yanlıları Tek Taraflı Bağımsızlık İlan Etti
Ukrayna'nın doğusunda bulunan Donetsk kentinde Rusya yanlıları tek taraflı bağımsızlık ilan etti ve 11 Mayıs'a kadar referandum yapma çağrısında bulundu.

Doğu Ukrayna'da bulunan ve ağırlıklı olarak Rus asıllı Ukrayna vatandaşlarının yaşadığı Donetsk kentinde birkaç günden bu yana devam eden Rusya yanlısı gösterilerde önemli gelişme meydana geldi. Rusya yanlısı göstericiler, tek taraflı olarak Ukrayna'dan bağımsızlıklarını ilan ettiler. 

Tek taraflı olarak bağımsızlık ilan eden göstericiler, 11 Mayıs'tan geç olmamak kaydıyla bölgede referandum yapılması çağrısında bulundular. Göstericiler diğer taraftan Rusya'nın bölgeye asker göndermesi çağrısı yaptılar.

ITAR TASS Haber Ajansı gelişmeyi Ukrayna'nın Donetsk kentinde "Halk Cumhuriyeti" ilan eden Rusya yanlıları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den barış gücü talebinde bulundu şeklinde duyurdu.

Donetsk'in yanı sıra Luhansk e Harkov şehirlerinde de Rusya yanlısı gösteriler devam ediyor. Luhansk'ta göstericiler bir silah deposunu ele geçirdiler.

(Dünya Bülteni)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim