Dışişleri'nden İsrail'in Yeni Yerleşim Kararına Kınama

02.10.2014 17:17
Dışişleri'nden İsrail'in Yeni Yerleşim Kararına Kınama
Türkiye, İsrail’in Doğu Kudüs’te 2 bin 610 yeni konut inşasına yönelik planını kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail’in, Doğu Kudüs’teki Givat Hamatos yerleşim alanında 2610 yeni konut inşasına yönelik planlama süreci sonrasında gelinen aşamada uygulamaya geçilmesini kınıyoruz" denildi.

Uygulamanın uluslararası hukuk bakımından hiçbir geçerliliği olmadığı ve İsrail'in, uluslararası toplumun çağrılarını dikkate alarak 1967 sınırları çerçevesinde iki devletli çözüm zeminini tahrip eden bu tür adımlara bir an önce son vermesi gerektiği ifade edilen açıklamada, şunlar belirtildi.

"Givat Hamatos’taki söz konusu planlama sürecinin 2012 yılındaki başlangıç aşamasında yaptığımız açıklamayla da vurgulanmış olduğu üzere, İsrail’in, işgal altındaki Filistin topraklarında uluslararası hukuka aykırı olarak sürdürdüğü yerleşim faaliyetleri ve diğer tek taraflı uygulamalarla başta Doğu Kudüs olmak üzere Filistin topraklarının tarihi, beşeri, kültürel ve dini dokusunu değiştirme hedefini güttüğü, ülkemiz ve uluslararası toplumca gayet iyi bilinmektedir. Uluslararası hukuk bakımından hiçbir geçerliliği olmayan bu tür fiili uygulamalar asla kabul edilmeyecektir."

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim