1. YAZARLAR

  2. İbrahim Kiras

  3. Dış politikaya verilen destek AK Parti oylarının da üstünde
İbrahim Kiras

İbrahim Kiras

Yazarın Tüm Yazıları >

Dış politikaya verilen destek AK Parti oylarının da üstünde

A+A-

OPTİMAR ARAŞTIRMA TÜRKİYE’NİN SURİYE POLİTİKASINI HALKA SORDU

Son seçimlerde iki kişiden birinin oyunu alan AK Parti izlediği dış politika konusunda da halkın yüzde 66,7’sinin desteğini arkasına aldı. 2002 yılı sonrasında komşularla ilişkilerin geliştirilmesini doğru bulanların oranı da arttı.

Dış politikanın bu kadar tartışma konusu olduğu bir dönemi Türkiye çok uzun zamandır yaşamadı. Çoktandır alışık olmadığımız bir durum bu. Elbette bu durum yirminci yüzyıldaki iki kutuplu dünya sisteminin yüzyıl sonunda uğradığı dönüşümün Türkiye üzerindeki etkileriyle ilgili esas olarak. Yani ekonomisi güçlenen, nüfusu artan ve bölgesinde etkinlik kazanan Türkiye’nin siyasal olarak giderek bağımsız hareket edebilme imkanı kazanmasıyla ilgili.

AK Parti hükümetleri dünyada ve bölgede oluşan yeni şartları değerlendirmek üzere dış politikada yeni bir üslup takınarak proaktif bir dış politika izlemeye çalıştı; özellikle ülkenin ‘yumuşak gücü’ne dayanarak bölgesel etkinliğini artırmaya yöneldi.

Periyodik olarak yapılıyor

Peki, dış politika alanında ‘radikal’ sayılabilecek adımlar atan iktidar partisi izlediği bu yeni politikaya halktan ne ölçüde destek alıyor?

İki yıldan beri gerçekleştirilen bir kamuoyu çalışması bu sorulara cevap bulmaya çalışıyor. Kamuoyu araştırmacısı Hilmi Daşdemir başkanlığında Optimar Araştırma Şirketi tarafından yürütülen Ortadoğu Dış Politikalar Araştırması’ndan söz ediyorum. Bu araştırma ilk olarak geçtiğimiz yılın mart ayında gerçekleştirilmişti. Bu yılın temmuzunda ise ikincisi yapıldı. Bir karşılaştırma yapabilme imkanı vermesi açısından bu türden araştırmaların periyodik olarak ve tekrarlanarak yapılması çok önemli. Türkiye genelinde 26 ilde 2.004 katılımcıyla, yüzyüze görüşülerek gerçekleştirilen bu yılki araştırmanın sonuçları geçen yıla oranla kamuoyunun Türk dış politikasına bakışında oluşan kimi değişimleri gözler önüne seriyor.

Hem geçen yılın hem de bu yılki araştırmanın sonuçları gösteriyor ki, Türk toplumu AK Parti iktidarının izlemekte olduğu dış politikaya çok güçlü bir destek veriyor. Genel olarak Türkiye’nin bölgesinde aktif bir dış politika izlemesine toplumun verdiği desteğin oranı AK parti oylarından da daha yüksek oranda çıkıyor.

Esad’ın tavrına tepki büyük

Ne var ki, bu yılki araştırmanın sonuçlarında geçen yıla göre bu destekte küçük bir azalmanın gerçekleştiğini de söylemek lazım. Türkiye’nin 2002’den sonraki dönemde komşuları ile ilişkilerini geliştirmesini doğru bulanların oranı artmış; ancak “Türkiye’nin Ortadoğu politikası ve buradaki faaliyetlerini destekliyor musunuz?” sorusuna “destekliyorum” cevabı verenlerin oranı 2011 yılında yüzde67,9 iken 2012 yılında kısmi düşüş göstererek %66,7’ye inmiş görülüyor.

Ayaklanmalardaki batı etkisi

Bu sonucun büyük oranda Suriye konusundan kaynaklandığını düşünmek lazım. Çünkü geçen yılki araştırma sırasında henüz denklemde olmayan hadise Suriye olaylarıdır. Nitekim bu yılki araştırma kapsamında görüşülen katılımcıların % 56,2’si Türkiye’nin Suriye politikasına olumsuz baktığını söylemiş. Olumlu bakanların oranı % 37,6.Diğer taraftan “Suriye’de gerçekleşen ‘Halk Ayaklanmaları’na Esad yönetiminin tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna; % 82,9 ile “olumsuz buluyorum”, % 13,2 ile “olumlu buluyorum” cevapları verildiğine göre buradaki meseleyi tamamen politik anlamda yorumlamak gerekiyor.

Toplumun ve bu arada AK Parti seçmen tabanının “Ortadoğudaki halk ayaklanmaları”na bakışındaki farklılaşma da dikkat çekici. Araştırma kapsamında görüşülen katılımcılar “Ortadoğudaki halk ayaklanmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna; % 64,9 ile arkasında batılı güçlerin olduğu olaylar, % 30,7 ile kendiliğinden gerçekleşen halkların demokrasi arayışı ve % 4,4 ile fikrim yok cevabı vermiş.

Uzmanlar konuyu tartışmalı

Yine ilginç bir durum daha var araştırma sonuçlarında: Suriye politikasına olumsuz bakan kişiler Türk hükümetinin Tunus, Mısır ve Libya’da izlediği politikaya destek veriyor. Belki de oralarda artık belirli bir başarıya ulaşılmış olduğu için! Zaten hükümetin Suriye dışındaki bölge politikalarına verilen destekte azalma değil, artış olduğu görülüyor. Mesela katılımcıların % 70,5 gibi büyük bir çoğunluğu Türkiye’nin İsrail politikasını desteklediklerini belirtmiş. Desteklemiyorum diyenlerin oranı % 22,6. AK Parti’nin dış politikasına verilen total destek Suriye politikasına olumsuz yaklaşanların oranıyla karşılaştırıldığında bir çelişki mi oluşturuyor acaba? Bu konuların biraz daha tartışılmasında fayda var. Hem siyasetçiler hem de kamu diplomasisi uzmanları tarafından...

STAR

YAZIYA YORUM KAT