1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Cameron, Başbakanlığı Bırakıyor
Cameron, Başbakanlığı Bırakıyor

Cameron, Başbakanlığı Bırakıyor

İngiltere Başbakanı David Cameron, AB referandumunda birlikten ayrılma kararının çıkmasının ardından ekim ayındaki parti kongresinde görevi bırakacağını açıkladı.

A+A-

İngiltere halkının AB'den ayrılma kararına saygı duyulması gerektiğini vurgulayan İngiltere Başbakanı David Cameron, Downing Street'teki Başbakanlık konutunda yaptığı basın açıklamasında “33 milyon vatandaşımız söyleyeceğini söyledi. Böylesi büyük bir kararı alan halkımızla guru duymamız gerekiyor. İnsanların kendilerini sorgrulamasının zamanı vardır.” dedi.

“Ekonomimiz Güçlü”

Sterlin “Brexit” kararı sonrası 31 yılın en düşük seviyesini görürken, İngiltere Başbakanı piyasaları “Ekonomimiz yeterince güçlü.” sözleriyle yatıştırmaya çalıştı.

“Ülkenin yeni bir liderliğe ihtiyacı var.” diyen Cameron, ekim'deki Muhafazakâr Parti kongresinden sonra görevi bırakacağını belirtip “AB'den ayrılma sürecini yeni başbakan yürütmeli.” ifadelerini kullandı.

“AB ile Müzakerelere Başlayacağız”

İngiltere Başbakan şöyle devam etti:

“Britanya'da yaşayanlar tarihteki en büyük seçimi yaptı ve insanların kararına saygı duyuyoruz. Britanyalılar AB'den çıkmak için oy kullandı ve buna saygı duyuyoruz. Kampanyada çalışanları kutluyorum.

Durumumuzda ani bir değişiklik olmayacak. AB ile müzakerelere başlayacağız. Güçlü bir iktidara ihtiyacımız var. Hâlâ İngiltere'nin AB'de daha güçlü olacağını düşünüyorum. Ancak Britanyalılar farklı bir seçim yaptı sanırım farklı bir lidere ihtiyacı var. Yeni bir liderliğe ihtiyaç var. İstikrar bu aşamada çok önemli. Ekim ayında yapılacak parti kongresinde yeni bir lider arayacağız. Yeni bir yol bulmalıyız.”.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT