BM’ye Çağrı: Gazze Ablukasını Kaldırın

17.09.2016 08:00
BM’ye Çağrı: Gazze Ablukasını Kaldırın
Birleşmiş Milletler, Gazze’deki ablukanın kaldırılması ve Batı Şeria’daki yerleşim birimleri inşasının durdurulması için derhal harekete geçmeye çağırıldı.

Gazze Şeridi’nde Ablukayla Mücadele Halk Komitesi Başkanı Cemal el-Hudari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı açıklamaların (Tıklayın: “500 Binden Fazla İsrailli Filistin Topraklarına Yerleşti”) son derece önemli olduğunu belirterek, “Gazze'deki ablukayı kaldırmak ve Batı Şeria'daki yerleşim birimleri inşasını durdurmak için BM’yi acilen harekete geçmeye davet ediyoruz.” dedi.

“Abluka Yasa Dışı ve Gayr-i Ahlâkî”

BM Genel Sekreteri’ne Gazze’deki ablukanın kaldırılması için işgalci İsrail’e baskı yapılması konusunda daha etkin rol oynaması çağrısında bulunan el-Hudari, “Abluka yasa dışı ve gayr-i ahlâkî bir durum. Uluslararası kanunlara aykırı olan yerleşim birimleri inşasının da sona erdirilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

“Gazze Halkı Onlarca Sıkıntıyla İç İçe Yaşamaya Çalışıyor”

İsrail'in yaklaşık 10 yıldır abluka altında tuttuğu Gazze’ye üç kez düzenlediği saldırıların bölgedeki ekonomiyi çökerttiğini, işsizlik ve yoksulluğu arttırdığını kaydeden el-Hudari, “Bir milyondan fazla Gazzeli yardıma muhtaç. Gazze halkı, su, elektrik ve altyapı sorunları gibi onlarca sıkıntıyla iç içe yaşamaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim