Bir Açlık Grevi de Faslı İslamcılardan

16.05.2012 12:50
Bir Açlık Grevi de Faslı İslamcılardan
Fas'ta hapsedilen Müslüman aktivistler haksız uygulamayı protesto etmek için açlık grevine başlıyor.

Haksız yere Fas hapishanelerinde tutulduklarını söyleyen İslamcı mahkumlar, serbest kalmak için yeni hükümete daha fazla baskı yapmak amacıyla açlık grevine gidiyor.

Destekçileri tarafından basına dağıtılan mahkumların mektubuna göre, açlık grevi kararı alan mahkumlara zorla besleme ve dayak gibi cezalar veriliyor. Fas yönetimi ise işkence veya tutuklulara kötü muamele iddialarını "yalan" olarak niteleyerek reddediyor.

Düny6a Bülteni’nde yer alan habere göre Toulal 2 cezaevindeki İslamcı mahkumlar tarafından gönderilen bir mektup, açlık grevi yapanların sağlık durumunun kötü olduğunu gösteriyor. Reuters'in aktardığı 12 Mayıs tarihli mektupta mahkumlardan "Nureddin Jarrar, Abdürrahim Barazani, Abdüssamed Battar'ın kan kustuğu," "diyabet hastası Muhammed Çetaibi ve İsmail Belamara'nın bayıldığı" aktarılıyor. Mektuba göre, "bir kaç defa kendini asarak intihara teşebbüs eden Mustafa Sefiani cezaevi idaresi tarafından elleri ve ayakları bağlanarak çöp yığını yanına atılarak cezalandırıldı."

Fas hapishanelerinde işkence iddiaları uzun zamandır gündemde. Fas'ın ticari başkenti Kazablanka'da 2003'teki saldırılardan sonra, güvenlik güçleri "militan gruplara" mensup olduğundan şüphelendiklerini iddia ettikleri yüzlerce insanı gözaltına aldı.

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Grubu çoğu insanın genellikle gizli gözaltı ve işkence sonrası, adil olmayan yargılamalarla mahkum olduğunu söyledi. Tunus, Mısır ve Libya'daki "Arap Bahar" isyanlarının ardından verilen reform sözlerinin ise tutulmadığı bildirildi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim