1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ...

  4. Bangui’deki Katolik Kilisesini Müslümanlar Koruyor
Bangui’deki Katolik Kilisesini Müslümanlar Koruyor

Bangui’deki Katolik Kilisesini Müslümanlar Koruyor

Bangui’deki 5 Kilometre Mahallesi'nde yaşayan Müslümanlar, zarar görmemesi için Katolik Saint Mathias Kilisesi'nin güvenliğini üstlendi.

A+A-

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui’de, Müslüman Seleka ve Hristiyan Anti-balaka grupları arasındaki çatışmalara sahne olan 5 Kilometre Mahallesi'nde yaşayan Müslümanlar, 50 yıllık kiliseyi koruyor.

Mahalle sakinlerinden Ömer Muhammed, “İslam, kutsal mekanlara dokunmayı yasaklıyor bu nedenle Allah’ın evi olan bu kutsal mekanın korunması gerekiyor" dedi.

5 Kilometre mahallesinde yaşayan Hristiyanlarla çok iyi anlaştıklarını ifade eden Ömer Muhammed, tek suçlunun diğer mahallelerden gelen Anti-Balaka grubuna üye kişiler olduğunu ifade etti.

Muhammed, Anti-Balaka grubu tarafından camilerin yıkılmasına üzüldüğünü fakat buna rağmen çatışmaların "kardeşlik ilişkilerine zarar vermesine izin vermeyeceklerini" vurguladı.

Hristiyan bazı mahalle sakinleri de Müslümanların ve Hristiyanların mahallede kardeşçe yaşadığına dikkati çekti. 

Papaz evinin yağmalandığına fakat kiliseye dokunulmadığına dikkat çeken Bangui Başpiskoposu Dieudonne Nzapalainga ise Hıristiyanların mahallelerine dönmeye hazır olduklarını ifade etti.

AA

HABERE YORUM KAT