1. HABERLER

  2. HABER

  3. Avrupa Yolunda Mülteci Kadınlara Tecavüz!
Avrupa Yolunda Mülteci Kadınlara Tecavüz!

Avrupa Yolunda Mülteci Kadınlara Tecavüz!

Kaçak yollardan Avrupa’ya giden kadınlardan 100’ünün kaçakçılar tarafından tecavüze uğradığı iddia ediliyor.

A+A-

Rûdaw’a konuşan 17 yıldır Almanya’da bir kadın derneğinde çalışan Betül, ellerinde Avrupa’ya geçişlerde kaçakçılar tarafından tecavüze uğrayan 100 kadına ait dosyanın olduğunu belirterek, göçmen kadınların ölümle dahi sonuçlanan farklı şiddet olaylarıyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

3 yıl önce Almanya’ya giden Suriye Kürdistanı'ndan bir ailenin kızlarını öldürdüğünü söyleyen Betül, “Kızın tek suçu 3 erkek tarafından tecavüze uğramasıydı” dedi.

Rokstan Melik (20), 18 yaşındayken Kamışlo kentinde birkaç kişi tarafından tecavüze uğradıktan sonra can güvenliği olmadığı için Almanya’ya gitmek zorunda kalıyor. Daha sonra Almanya’da gönüllü olarak göçmenlere yardım edilen bir dernekte çalışmaya başlıyor.

Almanya’ya bu yıl giden ailesi de kızları Rokstan Melik’in tuttuğu eve yerleşti. Genç kız, kısa zaman sonra yaşadığı evde babası ve 2 erkek kardeşi tarafından öldürüldü. Cesedi ise evin içinde gizli bir yere gömüldü.

Olay, Alman medyasına, “Namuslarını korumak adına başkaldırı” olarak yansıdı.

İsveç Electra Derneği üyelerinden Martina ise, buna benzer onlarca olayın yaşandığını ancak, aileler tarafından saklanıldığını belirtiyor.

Martina, “Avrupa’ya geldikleri sırada tecavüze uğrayan kadınların, birçoğu yaşadıkları olayı saklıyor” diyor.

İsveç TV4 kanalı, konuyu ele aldığı programda, aile içi cinayetlerin sadece göçmenler arasında yaşandığına dikkat çekti.

İsveç Halk Partisi (Folkpartiet) tarafından yapılan açıklamada ise yaşananların önemine değinilerek, konunun uzmanlar tarafından araştırılması gerektiği belirtildi.

Daha öncede devlet destekli İsveç Gençlik Komisyonu ve 3 dernek yaptığı araştırmada, bekaretin bozulması durumunun aileler içinde büyük bir sorun oluşturduğuna vurgu yapmıştı.

Durumu ortaya çıkan genç kızların aileleri tarafından öldürüldüğü ya da ülkelerine zorla gönderildikleri ortaya çıkmıştı.

İsveç Gençlik Komisyonu raporuna göre, 2012 yılında aralarında Arap ve Kürtler’in de bulunduğu yabancı kadınların %70’i tehdit ve saldırılara maruz kaldı.

Alman basını ve derneklerinde ise her gün Türkiye, Yunanistan ve Balkanlar’dan Avrupa’ya geçmek isterken tecavüze uğrayan onlarca kadının hikayesi anlatılıyor.

Kaynak: Rudaw

HABERE YORUM KAT