Avrupa Adalet Divanı'na Başörtüsü Yasağı Tavsiyesi

31.05.2016 18:15
Avrupa Adalet Divanı'na Başörtüsü Yasağı Tavsiyesi
Avrupa Adalet Divanı'na sunulan bir bilirkişi raporunda işyeri sahiplerinin çalışanlarına başörtüsünü yasaklayabileceği savunuldu.

Avrupa Adalet Divanı'nda görülen bir davada görüşüne başvurulan bilirkişi heyeti, iş yerinde başörtüsü yasağının belirli şartlar altında uygulanabileceğini savundu.

DW’de yer alan habere göre Avrupa Adalet Divanı Genel Savcısı Juliane Kokott, Divan'a sunulan karar tavsiyesi niteliğindeki bilirkişi raporunda, 'işverenin gözle görülür siyasi, felsefi ya da dini işaretleri genel olarak yasaklamış olması durumunda başörtüsü yasağı için gerekçenin oluşmuş olabileceği' sonucuna ulaştıklarını belirtti.

Bu durumda kişinin dininden dolayı doğrudan bir ayrımcılığın söz konusu olmadığını kaydeden Kokott, ancak yasağın dinlere karşı önyargılar ve klişelere dayanamayacağını vurguladı.

Belçika'da resepsiyonda çalışan Müslüman bir kadın, işe artık başörtülü gelmek istediğini bildirdiğinde işine son verilmiş, Belçika Yüksek Mahkemesi hakimleri konunun AB'deki ayrımcılık yasağı açısından aydınlatılması için Avrupa Adalet Divanı'na başvurmuştu.

Avrupa Adalet Divanı'nın kararının birkaç ay içinde çıkması bekleniyor. Avrupa Adalet Divanı hakimleri genelde, kendilerine sunulan bilirkişi raporu doğrultusunda hareket ediyor.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim