Afganistan'da Aşiretler Meclisi Toplandı

16.11.2011 10:11
Afganistanda Aşiretler Meclisi Toplandı
"Büyük şura" (loya jirga) olarak bilinen aşiretler meclisi toplantısı, olağanüstü güvenlik önlemleri altında başladı.

Afganistan'da "büyük şura" (loya jirga) olarak bilinen aşiretler meclisi toplantısı, başkent Kabil'de olağanüstü güvenlik önlemleri altında başladı.

Taliban, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin ev sahipliğindeki zirveye saldırı tehdidinde bulundu. Taliban, Pazartesi günü hükümetin zirveyle ilgili güvenlik planlarını ele geçirdiğini duyurmuştu. 

Aynı gün toplantı alanının yakınlarında bir eylemci öldürülmüştü. Zirveye 2 binden fazla kişinin katılması bekleniyor.

Taliban toplantıya katılan herkesin bir hedef olarak kabul edileceğini söylüyor.

Taliban’la Uzlaşma ve ABD'yle İlişkilerin Geleceği

Milli marş ve Kur’an okunarak açılan toplantıda 10 yıllık savaşın ardından Taliban'la uzlaşma çabaları ele alınacak ve Afganistan'la ABD arasındaki ilişkiler değerlendirilecek. 

Gözlemciler, başkentte alınan sıkı güvenlik önlemlerinin direnişçilerin hala ne kadar büyük bir tehdit oluşturduğunu gösterdiğini belirtiyor. 

BBC muhabiri Bilal Sarvari, toplantının yapıldığı merkeze çıkan tüm yolların diğer araçlara kapatıldığını, görülmedik sayıda kontrol noktası oluşturulduğunu aktarıyor. 

Toplantı alanının çevresindeki evlerde arama yapıldı, başkente binlerce takviye polis memuru sevk edildi. 

Kente giriş noktalarında kimlik kontrolü yapılıyor.

Kabil'deki diplomatlar Karzai'nin 2014'ten sonra Afganistan'la ABD'nin ilişkilerini belirleyecek stratejik ortaklık anlaşması konusunda delegelerin desteğini almaya çalışacağını söylüyor. ABD askerlerinin 2014'te ülkeden çekilmesi planlanıyor. 

Aşiretler meclisinde alınan kararların bağlayıcılığı yok. Bu yönde herhangi bir karar için parlamentonun onayı gerekiyor. 

Bazı kesimler, Karzai'nin bu toplantıda, cumhurbaşkanlığına üçüncü kez aday olmasının yolunu açacak anayasa değişikliği için de delegelerden destek isteyebileceğini belirtiyor.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim