1. HABERLER

  2. HABER

  3. Zaman Aşımı Gerekçeli Kararı Açıklandı
Zaman Aşımı Gerekçeli Kararı Açıklandı

Zaman Aşımı Gerekçeli Kararı Açıklandı

Sivas Davasında yakalanamayan 5 kişi hakkında verilen zaman aşımı kararının gerekçeli kararı açıklandı.

06 Nisan 2012 Cuma 14:19A+A-

 

Daha önce birçok sanığın yargılandığı ve hapis cezalarının verildiği Sivas ana davasından ayrı olarak Ankara'da da 7 sanık hakkında bir dava görülmüştü. Zaman aşımından düşen davayla ilgili Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı. 

Gerekçeli kararda, sanıklar Cafer Erçakmak ve Yılmaz Bağ hakkındaki kamu davasının, ölmeleri nedeniyle düşürülmesine karar verildiği belirtildi. 

Kararda, diğer sanıklarla ilgili ise şu değerlendirmede bulunuldu:

“Olayın insanlık suçu kabul edilmesi durumunda dahi sanıklar Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu'nun mahkumiyetlerine yetecek, her türlü şüpheden uzak, kesin, inandırıcı ve yeterli delil elde edilemediği, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde, sanıkların kamu görevlisi olmayıp, sivil oldukları, olaydaki eylemlerinin asli, maddi fail değil, feri şerik olarak değerlendirilebileceği anlaşılmıştır.”

Gerekçeli kararda, 5 sanığın Madımak Oteli'nin yakılmasıyla ilgisi olmadığı, sadece gösteri yürüyüşüne katılmakla yargılandıkları da belirtildi.

Sanıklar hakkında somut delil bulunmazken, iki polisin bu isimleri gösteri yürüyüşünde gördükleri yönündeki beyanları baz alındı.

HABERE YORUM KAT