1. HABERLER

  2. HABER

  3. Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan Sevki Reddedildi
Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan Sevki Reddedildi

Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan Sevki Reddedildi

TBMM Genel Kurulu'nda, dört eski Bakan ile ilgili Yüce Divan kararı için ilk gizli oylama başladı. İlk oylama Zafer Çağlayan için yapıldı. Çağlayan hakkındaki önerge 242'ye karşı 264 oyla reddedildi.

20 Ocak 2015 Salı 22:07A+A-

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan'a sevkedilmesini içeren önerge TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmedi.

Oy sayısı: 517, kabul: 242, red: 264, çekimser: 7, boş:1, geçersiz: 3.

Genel Kurul'da, dört eski Bakan ile ilgili Soruşturma Komisyonu Raporu'nun görüşmelerinin tamamlanmasının ardından muhalefet milletvekillerinin eski bakanların "Yüce Divan'a sevki"ni içeren önergelerin görüşülmesine geçildi.

Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Eski Ekonomi Bakanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan hakkında 53 önerge olduğunu belirtti. MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli'nin de olduğu MHP'li milletvekillerinin ayrı ayrı verdiği 47 önerge metninin aynı olduğunu belirten Bahçekapılı, birleştirilerek işleme alacağını söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, milletvekillerinin verdiği önergelerde, Genel Kurul'un eski bakanlar ile ilgili suçlamaların tamamıyla ilgili Yüce Divan'a gönderebileceği gibi, suç isnatlarına ilişkin maddeleri ayırma suretiyle de gönderebilme iradesine sahip olduğunu kaydetti. Vural, Çağlayan hakkında TCK'nın 257. ve 255. maddeleriyle ilgili isnat bulunmadığından önergelerden çıkarılarak işlem yapılmasını istedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, rapora konu olan önergenin Çağlayan hakkında TCK'nın 204. ve 252. maddelerini içerdiğini, 257. ve 255. maddelerini içermediği için çekilmesi gerektiğini kaydetti.

Bahçekapılı, gizli oylamanın nasıl yapılacağı hakkında milletvekillerine bilgi verirken, Yüce Divan'a sevk için toplantı yeter sayısının olması kaydıyla, nitelikli çoğunluk olan 276'nın sağlanması gerektiğini söyledi.

Daha sonra Çağlayan hakkındaki Yüce Divan önergesinin gizli oylamasına geçildi.

Genel Kurul'da, daha sonra Soruşturma Komisyonu Raporu'nun görüşülmesine geçildi.  

Öte yandan, hakkındaki Soruşturma Komisyonu Raporu görüşülen eski İçişleri Bakanı Muammer Güler de Genel Kurul'a geldi. 

HABERE YORUM KAT