1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yunanistan'daki Seçimde En Çok Oyu SYRIZA Aldı
Yunanistan'daki Seçimde En Çok Oyu SYRIZA Aldı

Yunanistan'daki Seçimde En Çok Oyu SYRIZA Aldı

Yunanistan'daki seçimlerde Çipras liderliğindeki SYRIZA en çok oyu alan parti oldu. Çipras, "Yarından itibaren yeniden çalışmaya başlıyoruz" dedi.

21 Eylül 2015 Pazartesi 01:18A+A-

Yunanistan'da dün yapılan erken genel seçimlerde sandıkların yüzde 82,80'i açıldı. Aleksis Çipras liderliğindeki Radikal Sol İttifak (SYRIZA) yüzde 35,57 ile en çok oy alan parti oldu.

İçişleri Bakanlığının verilerine göre katılım oranının yaklaşık yüzde 55 olduğu seçimlerde, Evangelos Meymarakis’in lideri olduğu muhafazakar Yeni Demokrasi (ND) Partisi 28,07 ile ikinci sırada yer alırken, Altın Şafak Partisi ise yüzde 6,97 ile üçüncü parti konumunda.

Resmi olmayan sonuçlara göre, PASOK-DİMAR'ın yüzde 6,29, Yunanistan Komünist Partisi'nin (KKE) yüzde 5,55, AB yanlısı merkez sol To Potami'nin yüzde 4,08, Bağımsız Yunanlılar Partisi'nin (ANEL) yüzde 3,67, Merkez Birliği'nin yüzde 3,38 civarında oyu bulunuyor.

SYRIZA'dan ayrılanların kurduğu Laiki Enotita (Halk Birliği) Partisi'nin ise yüzde 2,86 ile yüzde 3'lük seçim barajını aşamadığı görüldü.

Resmi olmayan sonuçlar, seçimlere katılan 19 partiden 8'inin seçim barajını aşarak meclise gireceğini gösterdi.

Seçim barajını geçen partilerin meclisteki koltuk dağılımının ise şöyle olması bekleniyor:

SYRIZA (145), Yeni Demokrasi (75), Altın Şafak (18), PASOK-DİMAR (17), Yunanistan Komünist Partisi (15), To Potami (11) Bağımsız Yunanlılar Partisi (10), Merkez Birliği (9).

Batı Trakya'da üç Türk milletvekili seçildi

Yunanistan’da pazar günü yapılan erken seçimlerden sonra oluşan yeni parlamentoda Türk Azınlık, 3 milletvekili ile temsil edilecek.

Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre, Rodop ilinde SIRIZA adayı Mustafa Mustafa ve POTAMİ partisinden İlhan Ahmet, İskeçe ilinde de SYRIZA adayı Hüseyin Zeybek milletvekili seçildi.

Mustafa Mustafa ve Hüseyin Zeybek, 25 Ocak’taki seçimlerde de aynı partiden listelerinde binci olarak milletvekili seçilmişlerdi. İlhan Ahmet, 2004’te Yeni Demokrasi Partisi’nden bir dönem milletvekilliği yapmıştı.

Seçimde Merkez Birliği Partisi'nin ilk defa meclise girmesi ve 20 Eylül'deki seçimlere Demokratik Sol Parti (DİMAR) ile birleşerek girme kararı alan PASOK'un oylarını artırması dikkati çekiyor.

To Potami, ANEL ve Yunanistan Komünist Partisi'nin ise bir önceki seçimlere göre oy kaybettiği görülüyor.

"SYRIZA ölmek için çok sert"

SYRIZA lideri Aleksis Çipras, partisinin seçim başarısının Yunan halkının başarısı olduğunu belirterek, "SYRIZA ölmek için çok sert olduğunu kanıtladı" dedi.

Çipras, seçim sonuçlarının belli olmasının ardından SYRIZA'nın Atina’da Klafthmonas Meydanı'ndaki seçim merkezi önünde toplanan kalabalığa seslendi.

SYRIZA’nın, 7 aylık iktidarı süresince "asimetrik güçlere ve kendisinden daha güçlü düşmanlara karşı Yunan halkının hakları için mücadele ettiğini" bildiren Çipras, "SYRIZA, ölmek için çok sert olduğunu kanıtladı. Herkes onu hedef tahtasına koyduğunda bile halk sınıfları ile yakın ilişkileri bulunduğunu gösterdi. Bu sonuç, daha iyi yarınlar umut eden Yunan halkına ait. Bizi destekleyen Yunan halkının tüm sınıflarına teşşekkür ederim. Yarından itibaren yeniden çalışmaya başlıyoruz" diye konuştu.

Çipras, Yunanistan’ın önünde büyük zorluklar bulunduğunu ancak, basabileceği sağlam toprakların da bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Artık nereye basmamız gerektiğini biliyoruz. Kriz sihirli formüllerle çözülmez. Çalışarak mücadele ederek ve zenginliğimizin eşit şekilde dağılmasıyla sağlanacak bir kalkınmayla başarabiliriz. Yunan halkı bizleri eskiye bağlayan her şeyden kurtularak 7 ay önce başlattığımız mücadeleyi sürdürmek için ikinci bir fırsat verdi. Yıllarca ülkenin içerisinde bulunduğu kısır döngüden, çürümüşlük ve yolsuzluklardan kurtulmamız için talimat verdi. Bu rejimden kurtulmak için kristal gibi temiz ve açık talimat verdi. Yarından itibaren eskiden kurtuluyoruz."

Konuşmasında, Bağımsız Yunanlılar Partisi’ne (ANEL) ve onun lideri Panos Kammenos’a teşekkür eden Çipras, yeni dönemde SYRIZA’nın yine ANEL ile işbirliği yapacağı sinyalini verdi.

Çipras, şunları kaydetti:

"ANEL, bugün gücünü dürüstlük ve mücadele bayrağı altında bizimle birleştiriyor. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Yarın, 7 ay önce birlikte başlattığımız mücadeleyi yine birlikte devam ettireceğiz. Avrupa’da çarkı döndüreceğiz. Avrupa, 7 aylık mücadelemiz ve bugünkü zaferden sonra eskisi gibi olmayacak. Yarından itibaren büyük mücadeleyi başlatıyoruz. Avrupa’daki dengeleri değiştireceğiz."

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT