1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Yunanistan'da Refakatsız Çocuk Sığınmacı Sayısı 4 Bin 779'a Ulaştı
Yunanistan'da Refakatsız Çocuk Sığınmacı Sayısı 4 Bin 779'a Ulaştı

Yunanistan'da Refakatsız Çocuk Sığınmacı Sayısı 4 Bin 779'a Ulaştı

Yunanistan genelinde refakatsız çocuk sığınmacı sayısı 4 bin 779'a ulaştı, bunlardan yaklaşık 2 bini kayıp.

06 Kasım 2019 Çarşamba 04:03A+A-

Yunanistan Çalışma Bakan Yardımcısı Domna Mihailidou, düzenlediği basın toplantısında, ülkede 4 bin 779 refakatsız çocuk sığınmacı bulunduğunu söyledi.

Söz konusu çocuklardan yaklaşık 2 bininin çeşitli sebeplerden dolayı kaldıkları yerlerden kaçtığını belirten Mihailidou, onların nerede ve hangi koşullar altında hayatlarını devam ettirdiklerinin bilinmediğini, bu çocukların bulunmaları için Yunan polisi tarafından arama çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

Ülke genelinde refakatsız çocuk sığınmacıların yüzde 43'ünün Afganistan, yüzde 25'inin Pakistan ve yüzde 9'unun Suriye uyruklu olduğuna dikkati çeken Mihailidou, ayrıca, yüzde 93,8'inin erkek, yüzde 6,2'sinin kız ve yüzde 7'sinin 14 yaşından küçük olduğunu belirtti.

Refakatsız çocuk sığınmacı sayısında artış yaşanabilir

Mihailidou, Almanya ve Sırbistan da dahil olmak üzere birçok ülkenin büyükelçileriyle görüşmeler yapıldığını, refakatsız çocuk sığınmacıların bu ülkelerden bazılarına transfer edilme ihtimali olduğunun altını çizdi.

Söz konusu çocukların barınma problemini çözmek için çeşitli faaliyetler üzerinde çalıştıklarını anlatan Mihailidou, Avrupa Komisyonu'na bu çocuklardan bazılarının kaldığı otellerin finansmanını sürdürme talebinde bulunulduğunu aktardı.

Mihailidou, ülkedeki refakatsız çocuk sığınmacı sayısında yıl sonuna kadar artış yaşanacağı değerlendirmesinde bulundu.

AA

HABERE YORUM KAT