1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yunanistan Basınında "SYRIZA Zaferi"
Yunanistan Basınında "SYRIZA Zaferi"

Yunanistan Basınında "SYRIZA Zaferi"

Yunanistan basını, SYRIZA'nın zaferini "halkın Çipras'a ikinci bir fırsat tanıması" şeklinde değerlendirdi.

21 Eylül 2015 Pazartesi 15:35A+A-

Yunanistan basınında, Yunanistan’da dün düzenlenen erken genel seçimlerden Aleksis Çipras liderliğindek Radikal Sol İttifak (SYRIZA) Partisi'nin birinci parti olarak çıkması, ağırlıklı olarak, "halkın Çipras'a ikinci bir fırsat tanıması" şeklinde değerlendirildi.

Katimerini gazetesi seçim sonucunu, "Çipras ve Kammenos'a ikinci kez hükûmet kurma yetkisi" manşeti ile okuyucularına duyurdu.

Kemer Sıkma Politikaları

Haberde, Avrupa yanlısı yeni hükûmetin Meclis'te 155 sandalyeye sahip olacağı ve önümüzdeki dönemde yeni hükûmetin kemer sıkma önlemlerinin getirdiği "sancılı" yasaları uygulamaya koymasının beklendiği ifade edildi.

SYRIZA’dan Ayrılanlar Seçim Barajını Aşamadı

Yeni Demokrasi (ND), PASOK ve To Potami partilerinin kendilerini Meclis'te ana muhalefet olarak gördüğü belirtilen haberde, erken genel seçim öncesi drahmiye dönüşü savunan ve SYRIZA'dan ayrılanların kurduğu Laiki Enotita (Halk Birliği) Partisi'nin yüzde 3 seçim barajını aşamayarak Meclis'e giremediği belirtildi.

Önceki Seçimlere Göre 4 Sandalye Kaybedildi

"Çipras'ın net zaferi" manşetini atan Ethnos gazetesinin haberinde ise Çipras'ın "siyasî sahneye hâkim” olduğu kaydedildi. 

Haberde, kamuouyu yoklamalarının "karamsar" tahminlerine rağmen SYRIZA'nın seçimin galibi olarak çıktığı ve bir önceki seçimlere göre 4 sandalye kaybıyla yine zafer kazandığı ifade edildi.

Yeni Meclis’te Hiçbir Parti “Avrodan Çıkma”yı Arzu Etmiyor

Efimerida ton Sindakton gazetesi de "SYRIZA yüzde 35,53 ile yine galip" manşetli haberinde, yeni Meclis'te hiçbir partinin “avrodan çıkma”yı arzu etmediğini yazdı.

Haberde, seçimlere girmeden önce bölünen SYRIZA'nın yine de büyük bir zafer kazandığı ifade edilerek, Çipras'ın bu seçimlerde aldığı oy oranında sadece yüzde 0,8'lik bir düşüş yaşandığı kaydedildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT