1. HABERLER

  2. HABER

  3. YÖK'ün Başına Gökhan Çetinsaya Getirildi
YÖKün Başına Gökhan Çetinsaya Getirildi

YÖK'ün Başına Gökhan Çetinsaya Getirildi

Cumhurbaşkanı Gül, YÖK Başkanlığına İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'yı atadı.

11 Aralık 2011 Pazar 00:20A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YÖK Başkanlığı'na İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'yı atadı.

Köşk'ten yapılan açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Yükseköğretim Kurulu Üyesi ve Başkanı Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın görev süresinin 11/12/2011 tarihinde sona erecek olması nedeniyle boşalacak olan Yükseköğretim Kurulu Üyeliği'ne ve Başkanlığı'na İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya’yı seçmişlerdir" denildi.

GÖKHAN ÇETİNSAYA KİMDİR?

47 yaşında olan Prof. Çetinsaya’nın rektörü olduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kuruluşuna da Davutoğlu önayak olmuştu. 3 yıldır rektörlük görevini yürüten Çetinsaya oldukça enerjik ve dışa dönük bir kişi olarak biliniyor. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1985’te mezun olan müstakbel YÖK Başkanı, University of Manchester Orta Doğu Araştırmaları Bölümü’nden 1994’de doktora unvanını aldı (1994). Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde araştırma görevlisi (1986-1994), yardımcı doçent (1995-1999) ve doçent (1999-2002) olarak görev yaptı. 2005’te profesör oldu

Hacettepe Üniversitesi İ.İ.B.F. Yönetim Kurulu Üyeliği ve İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Anabilim Dalı Başkanlığı da yapan Çetinsaya, profesörlük ünvanını 20005 yılında aldı.

Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya yurtdışında aldığı ödüllerle de dikkat çeken bir isim: Amerika Ortadoğu Çalışmaları Cemiyeti (Middle East Studies Association of North America, MESA) 1994 Malcom H. Kerr Sosyal Bilimler Doktora Tez Ödülü Birinciliği ve İngiltere Orta Doğu Çalışmaları Cemiyeti 1995 Leigh Douglas En İyi Doktora Tezi Ödülü’nü kazandı.

YAYINLANMIŞ KİTAPLARI

Çalışma alanları, Osmanlı ve Modern Türkiye Tarihi (19. ve 20. Yüzyıl), Ortadoğu Tarihi ve Siyaseti (19. ve 20. Yüzyıl) ve Türk Dış Politikası olan Çetinsaya’nın Ottoman Administration of Iraq adlı bir kitabı da bulunuyor.

 

HABERE YORUM KAT