1. HABERLER

  2. HABER

  3. YÖK'e İlk Kez Başörtülü Üye Atandı
YÖK'e İlk Kez Başörtülü Üye Atandı

YÖK'e İlk Kez Başörtülü Üye Atandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK üyeliğine Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan'ı atadı. Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan, kurul tarihindeki ilk başörtülü üye oldu.

10 Ocak 2015 Cumartesi 14:20A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ay vefat eden YÖK Üyesi Prof. Dr. Osman Öztürk'ten boşalan koltuğa hükümet tarafından seçilen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan'ı atadı.

Tufan, YÖK tarihindeki ilk başörtülü üye oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK üyeliğine Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan'ı atadı. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Prof.Dr. Osman Öztürk'ün vefatı nedeniyle boşalan YÖK üyeliğine, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Tufan'ın Bakanlar Kurulunca yapılan seçimini, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 6'ncı maddesinin (b) fıkrası gereğince onayladığı bildirildi.

İLK BAŞÖRTÜLÜ ÜYE

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine atanan Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan, kurul tarihindeki ilk başörtülü üye oldu.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu, akademik geçmişi ve üniversitedeki faaliyetleri sebebiyle Doç. Dr. Tufan'ı, YÖK üyeliği için uygun buldu.

Davutoğlu'nun, dün Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan'ı kabul ederek görüştüğü bildirildi.

TUFAN KİMDİR?

Doç. Dr. Tufan, 1977 yılında Wedel'de doğdu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyan Tufan, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlık eğitimini Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamladı.

Tufan, 2007 yılında Hollanda Leiden Üniversitesi'nde moleküler yöntemler üzerine çalıştı, Macaristan'da Szeged Üniversitesi'nde anaerob referans laboratuvarında ve Oxford Üniveristesi'nde kemik-eklem enfeksiyonları bölümünde observer olarak bulundu.

Doçentlik ünvanını 2012 yılında alan Tufan, halen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'nde çalışıyor.

Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Danışma Kurulu, Doctors Worldwide ve Avrupa Enfeksiyon Hastalıkları Derneği üyesi olan Tufan, evli ve iki çocuk annesi.

Tufan, hepatit hastaları ile ilgili hepatitte umut ve hepatitte hasta yolculuğu gibi sosyal projeler yürüttü.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi genç yeryüzü doktorları danışman hocası olan Tufan, öğrenci proje ve makale gruplarını yönetiyor.

Doç. Dr. Tufan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi multidisipliner araştırma topluluğu başkan yardımcısı görevinde bulunuyor.

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum