1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Yılmaz Özdil'in güzergahı belli oldu
Yılmaz Özdil'in güzergahı belli oldu

Yılmaz Özdil'in güzergahı belli oldu

Yalova Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Sifil’in, Yılmaz Özdil ve Cüneyt Akman’ın “cenazelerinin camiye alınmaması” yönündeki sözlerine tepki cemevleri başkanlarından geldi.

21 Aralık 2020 Pazartesi 12:04A+A-

Yalova Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Doç. Dr. Ebubekir Sifil’in gazeteci yazar Yılmaz Özdil ve Cüneyt Akman’ın “cenazelerinin camiye alınmaması” yönündeki sözlerine Alevilerden tepki geldi.

Sifil’in sözlerine Özdil, önceki gün yazdığı, “Yobazın tehditi” başlıklı köşe yazısı ile yanıt verdi. Özdil, cenazesi için cemevlerini işaret ederek yazısının sonunda, “Bana gelince camiye almazsan cemevinden kaldırırlar, müsterihim” diye yazdı. Yılmaz Özdil’in cemevlerini işaret etmesinin ardından cemevi başkanları “kapılarının açık” olduğunu söyledi. 

 Cumhuriyet gazetesine konuşan cemevi başkanlarının değerlendirmeleri şöyle:

- Muharrem Ercan (Karacaahmet Sultan Dergâhı Cemevi Başkanı): İlhan Selçuk, Turhan Selçuk ve Fikret Otyam gibi bu ülkenin değerleri de Alevi olmamasına karşı son yolculuklarına cemevlerinden uğurlandı. Bize gelen kimseyi geri çevirmeyiz.

- Celal Fırat (Garip Dede Dergâhı ve Cemevi Başkanı): Toplumsal meselelerde aktif ve objektif gözle bakan ve daha çok şey yazacak olan Yılmaz Özdil’e Allah uzun ömürler versin. Tabii ki hepimiz faniyiz ve bir gün sıramız gelecek. Ondan böyle bir talep gelirse cemevlerimizin kapıları sonuna kadar açık.

- Zeynel Şahin (Okmeydanı Cemevi Başkanı): Kendini bize emanet eden herkese kapılarımız açık. 

- Turan Aykanat (Sivas Hafik Karlı Köyü Cemevi Başkanı): Atatürkçü ve yurtsever bir aydın olan Yılmaz Özdil’in cemevlerini işaret etmesi de bize olan saygısının göstergesi. Kendisi cenazesinin cemevinden kaldırılmasını vasiyet ederse Türkiye’nin her noktasındaki cemevlerimiz o görevini yerine getirir.

HABERE YORUM KAT

6 Yorum