1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Yermuk'ta 217 Gün Sonra Sokaklarda Oyun Oynadılar
Yermuk'ta 217 Gün Sonra Sokaklarda Oyun Oynadılar

Yermuk'ta 217 Gün Sonra Sokaklarda Oyun Oynadılar

Şam'da Esed güçlerinin kuşatması altında bulunan Yermuk Mülteci Kampı'nda yaşam mücadelesi veren çocuklar 217 gün sonra sokaklara çıkarak birlikte oyun oynadılar.

14 Şubat 2014 Cuma 17:35A+A-

Suriye'nin başkenti Şam'da Esed güçlerinin kuşatması altında bulunan Yermuk Mülteci Kampı'nda yaşam mücadelesi veren çocuklar 217 gün sonra sokaklara çıkarak birlikte oyun oynadı.

Esed güçlerinin abluka altına alarak gıda ve ilaç girişine izin vermediği Yermuk Mülteci Kampı'nda, 217 gündür sadece bomba sesleri ve acı ağıtların yükseldiği sokaklarda bu kez çocukların neşeli çığlıkları yankılandı. 

Açlık nedeniyle şimdiye kadar 100 kişinin hayatını kaybettiği kampta, BM'nin girişimleriyle şiddetli çatışmalar durunca insani yardım akışı başlamıştı. Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) koordinasyonunda götürülen yardımlarla "nefes almaya" başlayan Yermuk'te bugün çocuklar da sokaklara çıktı.

Aylardır sokakları ve oyunu unutan çocuklar için kamptaki Cenin Filistin Spor Kulübü, "halat çekme yarışması" düzenledi. Savaşın harebeye çevirdiği sokakları şen kahkahalarla inleten çocukların sevincini AA ekibi görüntüledi.

Rejimin hava bombardırmanıyla yıktığı sokaklarda, enkaz yığınlarının üzerinde hiçbir şeye aldırmadan bu sürpriz etkinliğin tadını çıkaran çocukların mutluluğu görenleri duygulandırdı.

İsrail'in uyguladığı baskı ve zulüm nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalan Filistinli mülteciler için 1957'de oluşturulan Yermuk Mülteci Kampı, süreç içerisinde yarım milyonu bulan nüfusuyla ortadoğunun en büyük kamplarından biri haline gelmişti.

Suriye'deki iç savaş başladıktan sonra Esed güçlerinin hedefi haline gelen kamp 217 gün önce abluka altına alındı. Abluka ile birlikte gıda ve ilaç girişinin yasaklandığı kampta aralarında çocuk ve yaşlıların da olduğu 100 kişi açlığa bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti.

HABERE YORUM KAT