1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Yermuk’e Saldırılar İsrail'in İşine Yarar"
"Yermuk’e Saldırılar İsrail'in İşine Yarar"

"Yermuk’e Saldırılar İsrail'in İşine Yarar"

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "Suriye'deki Filistinli mültecilere yönelik saldırılar, Filistinlilerin vatanlarına dönüş hakkını hedef alan ve yalnızca İsrail'e yarayan suç eylemleridir" ifadesi kullanıldı.

08 Nisan 2015 Çarşamba 10:17A+A-

Açıklamada, Filistinli mülteciler meselesinin önemi ve milli kimliği gereği Yermuk kampına saldırıların durdurulması, ablukanın kaldırılması ve yardımların ulaştırılması için İslam ve Arap dünyası ile uluslararası topluma acil müdahale çağrısında bulunuldu. 

Öte yandan, İsrail parlamentosundaki 12 Arap milletvekilinin oluşturduğu Arap Listesi'nden yapılan açıklamada da "IŞİD'in Yermuk kampını ele geçirip halkı canlı kalkan olarak kullanması, sadece Filistin halkının düşmanları, davasına karşı çıkanlar ve mülteciler meselesini tasfiye etmek isteyen İsrail işgaline hizmet eder" değerlendirmesinde bulunuldu.

Yermuk'ta insanlığa karşı suç işlendiği belirtilen açıklamada, Filistinli mültecilerin korunmasından Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA) sorumlu olduğu kaydedildi. 

Açıklamada ayrıca, Kızılhaç ve uluslararası diğer kuruluşlardan, kamptaki siviller ile yaralılara müdahale edilmesi amacıyla insani yardım koridorunun açılması için acil harekete geçmeleri istendi. 

AA’da yer alan habere göre başkent Şam'ın 10 kilometre güneyinde yer alan ve 3 yıldan bu yana rejim güçlerinin ablukası altında bulunan kampta, ülkedeki savaş öncesinde 180 bini Filistinli olmak üzere yaklaşık 950 bin kişi yaşarken, şimdi bu rakamın 18 bin civarında olduğu bildiriliyor.

IŞİD militanlarının çarşamba günü kampı basmasının ardından, aralarında Eknaf Beyt el-Makdis ve Filistin Halk Komiteleri güçlerinin de bulunduğu gruplar ile IŞİD üyeleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Son çatışmalar, rejimin ablukası nedeniyle zaten zor koşullar altında olan kampta büyük bir insani krize yol açtı.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT