1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Yeni Zelanda’daki Katliam Yüksekova’da Tel’in Edildi
Yeni Zelanda’daki Katliam Yüksekova’da Tel’in Edildi

Yeni Zelanda’daki Katliam Yüksekova’da Tel’in Edildi

Yüksekova'da Eğitim-Bir-Sen'in çağrısıyla Merkez İhsaniye Camiinde Yeni Zelanda'da hunharca katledilen  kardeşlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılınıp dua edildi.

18 Mart 2019 Pazartesi 19:30A+A-

HALİL İNCEKARA / HAKSÖZ-HABER

'Zalimler  İçin Yaşasın Cehennem', 'Irkçılığa Hayır ', 'İslamafobiye Hayır ', 'Çare İslam Birliği ', 'Müslümanlar Tek Vücuttur' yazılı pankart ve dövizlerin yer aldığı eylem basın açıklamasıyla sonlandırıldı.

whatsapp-image-2019-03-18-at-18.20.13.jpg

Basın Açıklaması Metni:

YENİ ZELANDA SALDIRISI İNSANLIĞA SIKILMIŞ BİR KURŞUNDUR

وَلاَ تَقُولُواْ لِمَنْ يُقْتَلُ فِي سَبيلِ اللّهِ أَمْوَاتٌ بَلْ أَحْيَاء وَلَكِن لاَّ تَشْعُرُونَ

 “Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz.”(Bakara,154)

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde Nur Camii’ne yapılan silahlı saldırıda, 50 Müslüman kardeşimiz hunharca şehit edilmiş, 27’si ağır 48 kardeşimiz de yaralanmıştır.

Saldırganın, saldırı için seçtiği yer ve zamandan silahların üzerine kimi İslâm karşıtı teröristlerin ve Müslümanlara karşı mücadele etmiş tarihi kişilerin isimlerinin yazılı olmasına, katliamın yapılma biçimine, saldırı anının Facebook’ta yayımlanmasına kadar birçok sembol İslamofobya’nın ne ölçüde tehlikeli bir aşamaya geldiğini göstermektedir.

Bu insanlıktan nasibini almamış zihniyetin ve ruh hâlinin sonucu olan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini, demeçleri, yazıları, tavırları ile bu nefret ortamına zemin hazırlayanları lanetliyoruz. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Saldırganın saldırıdan önce 87 sayfalık manifesto yayımladığı, manifestoda İstanbul’daki bütün camilerin yıkılarak, Ayasofya’nın kiliseye çevrileceğinin ifade edildiği bilgisi, şeytanca niyetleri olan odakların, insanlığa, dine dayanarak vahim, korkunç bir komplo kurduklarını göstermekle beraber haçlı zihniyetinin yansımasıdır.

Daha önceden benzer versiyonlarını Avrupa ve ABD’nin birçok şehrinde gördüğümüz bu saldırılar, dini inançların, siyasal güç mücadeleleri ve sömürü hesapları için kullanılmasından kaynaklanmaktadır. İslamofobi ile ortak insanlık medeniyetimizin, insan hakları, bir arada barış içinde yaşama, özgürlük gibi temel ilkeleri fütursuzca, sorumsuzca çiğnenmekte; Müslümanlara, İslam kültür, uygarlık ve yaşama biçimine nefret köpürtülmektedir. Dünyanın barışa en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde, kimi ülkeler, dinler çatışmasını körükleyecek tarzda İslam karşıtlığını adeta siyasi tutuma dönüştürmüştür. Bu, çok korkunç ve tehlikeli bir yoldur. Kimi batılı ülkelerin, sokaklara, caddelere, mabetlere korku salan, hayatın ritmini, düzenini, huzurunu bozan bu çarpık, sahte ve ikiyüzlü yaklaşımı, kendi ülkeleri ve insanlık için felaketten başka bir şey getirmedi, getirmez.

Biz, ırkı, dili, dini, coğrafyası ne olursa olsun medeniyet değerlerinin bütün insanlara ait olduğunu, zor ve şiddet kullanmak, nefret yaymak gibi terörist yöntemlerin dini, dili, coğrafyası ne olursa olsun reddedilmesi gerektiğini savunduk, savunuyoruz. Ölüm ve kan üzerine kurulu hiçbir girişimi, oluşumu, yaklaşımı kabul etmiyoruz. ‘Öteki’ üzerinden kışkırtılıp tahrik edilen ve en nihayet teröre yöneltilen sapkın duygular sonunda dönüp sahiplerini vurur, vurmaktadır, vuracaktır. Özellikle batılı aydın ve siyasetçiler, fazla vakit geçirmeden yuvarlanmakta oldukları uçurumun kıyısından dönmeli, insanlığın huzuru, mutlu geleceği için kayıtsız şartsız barışı ve insan haklarını desteklemelidir.

Bu vahşice saldırıda hayatını kaybedenlere tekrar Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, ailelerine ve tüm islam alemine sabır diliyoruz. 16 Mart Halepçe katliyamının 31. Yıldönümüydü katliyamda hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyorum yine 16 Mart 2003 yılında ZÜLÜM BİZDENSE BEN BİZDEN DEĞİLİM. Diyerek israil tarafından buldozerlerle katledilen rachel corrie nin şehit edilişinin yıl dönümü kendisine Allahtan rahmet diliyorum. Bugün 18 mart Çanakkale şehitlerini anma günü hepsini minnetle ve rahmetle yadediyoruz mekanları cennet olsun.

YÜKSEKOVA EĞİTİM BİR-SEN

whatsapp-image-2019-03-18-at-18.18.55.jpg

whatsapp-image-2019-03-18-at-18.19.48.jpg

HABERE YORUM KAT

5 Yorum