1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Yeni Suriye Planı İle Türkiye'ye Geliyor
Yeni Suriye Planı İle Türkiye'ye Geliyor

Yeni Suriye Planı İle Türkiye'ye Geliyor

Yarın Ankara’ya ziyarette bulunacak İran Dışişleri Başkanı Zarif’in çantasında yeni Suriye planı olacak.

10 Ağustos 2015 Pazartesi 16:44A+A-

Yarın Ankara'ya gelip Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüşmesi beklenen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in çantasında yeni Suriye haritasını getireceği iddia edildi.

Ankara ziyaretinden sonra Lübnan ve Rusya'ya gidecek olan İran Dışişleri Bakanı Zarif'in Suriye'de Sünni ve Nusayri bölgelerinin ayrılmasını isteyeceği ve Lübnan sınırı ve Tartus Limanı'nın Beşşar Esed'in elinde kalmasını talep edeceği öne sürülüyor.

 

HALEP'E KOALİSYON TEKLİFİ

İddiaya göre İran'ın Ankaya ile paylaşacağı yeni Suriye planı şu şekilde olacak: “Başkent Şam, Lazkiye, Tartus, Zebadani ve Kalamun'u da içine alacak bölge Esed tarafından yönetilmeye devam edilecek. Buralarda yaşayan Sünni nüfusun güvenli bir şekilde dışarı çıkarılması sağlanacak. Muhaliflerin denetim sağladığı bölgelerde yeni bir yönetim birimi kurulacak. Bir kısmı muhaliflerde bir kısmı ise Esed rejimi elinde bulunan Halep'in ise uluslararası bir koalisyonla yönetilmesi istenecek."

KRİTİK NOKTAYA ULAŞILDI

Ülkenin en önemli silahlı direniş gruplarından biri olan Ahraruş Şam Hareketi geçtiğimiz günlerde yayınladığı bildiride, yeni planla Suriye'nin parçalanıp bölünmesinin amaçlandığı ve ülke haritasının değiştirilmek istendiği kritik bir noktaya yaklaşıldığını belirtti.

AHRARU ŞAM'DAN İRAN'IN YENİ SURİYE PLANINA KARŞI BİLDİRİ

Şam ve kırsalıyla Lübnan sınırında kalan bölgelerin Sünnilerden temizlenmek istendiğini vurgulayan Ahraruş Şam bildirisinde, bu durum “mezhepsel kıyım projesi" olarak nitelendirildi. Bildiride “Allah bu duruma düşmekten korusun" denildi. Tahran'ın bu planının yarın Türkiye'ye gelmesi beklenen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif tarafından Ankara'yla paylaşılması bekleniyor.

IŞİD TÜRKMENLERE SALDIRDI

Öte yandan Kalamun bölgesinden Esed rejimi elindeki Humus'a girmek için saldıran IŞİD, Halep kuzeyindeki Um Huş ve Soran bölgelerinde de Türkmenlere saldırdı. Kuzey Suriye'de 3 yerleşim birimini ele geçiren IŞİD'in saldırıları nedeniyle çok sayıda Türkmen savaşçının hayatını kaybettiği öğrenildi.

Kaynak : Yenişafak

HABERE YORUM KAT