1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'e Kara Harekatı Yapılacak mı?
Yemen'e Kara Harekatı Yapılacak mı?

Yemen'e Kara Harekatı Yapılacak mı?

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Yemen'e başlatılan operasyon kapsamında bir kara harekâtı planının henüz söz konusu olmadığını söyledi, 'Ancak gerektiği takdirde hazırız' dedi.

27 Mart 2015 Cuma 14:40A+A-

Tuğgeneral Ahmed Hasan Asiri, Yemen'e başlatılan hava operasyonunun hedefe ulaşıncaya kadar devam edeceğini duyurdu. Kara harekatı planının henüz söz konusu olmadığını söyleyen Asiri, "Ancak gerektiği takdirde birliklerimiz hazır" dedi.

Asiri, operasyonun hedeflerinin; 'Yemen’deki meşruiyeti yeniden temin etmek, Devlet Başkanı Abdur Rabbu Mansur Hadi’nin ülkenin meşru cumhurbaşkanı olarak görevini yürütme imkânını geri sağlamak, bölgede güven ve istikrarı yeniden tesis etmek olduğunu belirtti.

Asiri, Yemen’in çıkarına ve istikrarına zarar verecek şekilde kimsenin Husilere yardım etmesine izin vermeyeceklerini de ifade etti.

Operasyonun ilk gününde gerçekleştirilen hava saldırılarının çok büyük olduğunu söyleyen sözcü, çok sayıda savaş uçağının operasyona katıldığını belirtti.

Asiri, hava saldırılarının öncelikle Husilerin hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirdiğini daha sonra hava üslerinin ve komuta merkezlerinin hedef alındığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT