1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'e Hava Saldırıları Sürüyor
Yemen'e Hava Saldırıları Sürüyor

Yemen'e Hava Saldırıları Sürüyor

Yemen'de gece boyunca başkent Sana'daki Husi hedeflerini vuran koalisyon güçlerinin saldırıları devam ediyor.

30 Mart 2015 Pazartesi 14:32A+A-

Reuters haber ajansına konuşan bir bölge sakini Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin başkent Sana'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarını bombaladığını söyledi.

Diğer bölge sakinleri ise hava saldırılarının ayrıca kente bakan Nugum Dağı'nda bulunan silah depolarını hedef aldığını belirtti.

Saldırılar sabah da devam etti

Koalisyon uçaklarının saldırıları Pazartesi günü de devam etti. Uçaklar başkent Sana, Sada ve Hudeyde’de Husilere ait mevzileri vurdu.

Yemen’in başkenti Sana’da ise Husilerin elindeki Deylemi Üssü ve bazı askeri hedefler koalisyon uçakları tarafından vuruldu. Aynı üs Pazar günü de saldırıya uğramış ve üsteki 8 MİG savaş uçağı tahrip olmuştu.

'Kararlılık Fırtınası' operasyonuna katılan uçaklar, başkentin Tel Halife bölgesinde Husiler ve Salih'e bağlı güçlerin silah depolarını, kentin doğusundaki Hırafi Askeri Kampı'nda ise radar sistemlerini bombaladı.

Al Jazeera muhabiri, koalisyon güçlerinin Pazartesi sabahı Sana’da Özel Kuvvetler karargâhına ve 3. Tugay’a da saldırı düzenlediğini söyledi.

Al Jazeera’ye bilgi veren kaynaklara göre, uçaklar aynı zamanda Kızıldeniz kenarındaki Hudeyde kentindeki Salif Askeri Üssü, 65. Hava Savunma Tugayı, Cumhuriyet Muhafızları ve kentin havaalanını hedef aldı.

Al Jazeera muhabiri, Pazartesi sabahı Mareb kentinde koalisyon uçaklarının hava savunma mevzilerini bombalaması sırasında büyük bir patlama sesi duyulduğunu söyledi.

Husiler ise saldırılara uçaksavar roketatarlarla karşılık verdi.

Al Jazeera muhabiri ayrıca Husilerin, eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’e bağlı 33. Tugay’ın desteğinde Dali kentine girdiğini söyledi. Dali kenti Husi karşıtı güçlerin bulunduğu Aden'in yaklaşık 150 kilometre kuzeyinde bulunuyor.

Pazar günü açıklama yapan Sağlık Bakanlığı yetkililerine göre, hafta sonu gerçekleşen hava saldırılarında 35 kişi öldü, 88 kişi de yaralandı. 

'Husilere baskı artacak'

Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'e başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonunun sözcüsü Tuğgeneral Asiri, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki hava üssünde düzenlediği basın toplantısında, koalisyon güçlerinin Yemen topraklarını havadan kontrol altına aldığını, Aden yakınlarında sürekli devriye uçuşları yaptığını söylemişti.

Husilerin, Aden çevresindeki her hareketlenmesinin uçakların hedefinde olacağını ve gelecek günlerde baskınların artacağını dile getiren Asiri, "Gelecek günlerde Husi milis toplulukları için güvenli hiçbir yer kalmayacak" dedi.

Yemen-Suudi Arabistan sınırındaki sivillerin durumuna dair Asiri, "Şu an Suudi Arabistan sınırında durum güvenli. Bölge halkını korumak için bir plan var. Olayların gelişimine göre bölgenin boşaltılması gerekir mi gerekmez mi değerlendirilecektir" dedi.

HABERE YORUM KAT