1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'deki İstişare Görüşmeleri Askıya Alındı
Yemen'deki İstişare Görüşmeleri Askıya Alındı

Yemen'deki İstişare Görüşmeleri Askıya Alındı

Yemen'deki Ortak Buluşma Koalisyonu, ülkedeki siyasi oluşumlar ve Husi Ensarullah Hareketi arasındaki istişare görüşmelerini askıya aldı.

02 Şubat 2015 Pazartesi 22:03A+A-

Yemen'deki Ortak Buluşma Koalisyonu'nun, BM Yemen Özel Temsilcisi Cemal bin Ömer'in gözetiminde ülkedeki siyasi oluşumlar ve Husi Ensarullah Hareketi arasında düzenlenen istişare görüşmelerini askıya aldığı belirtildi.

Siyasi kaynaklardan alınan bilgiye göre, farklı siyasi parti ve güçlerden oluşan Ortak Buluşma Koalisyonu, Husilerin siyasi güçleri tehdit etmesini ve onlara 3 gün süre vermesini protesto etmek için söz konusu istişarelere katılımını askıya aldı. 

İstifa öncesinde hükümetin ortağı durumundaki Ortak Buluşma Koalisyonu içinde yer alan partilerin de yarınki istişarelere katılımdan vazgeçebileceği ileri sürüldü.

BM Yemen Özel Temsilcisi Bin Ömer, bir süredir devam eden anayasal boşluğu sona erdirecek bir anlaşmaya ulaşılması için ülkedeki taraflar ile görüşmeler gerçekleştiriyor.

Husiler tarafından organize edilen ''Ulusal Konferansı"nın ardından, dün, ülkedeki siyasi gruplara ''çözüm planı'' için 3 günlük süre verildiği açıklanmıştı.

Konferansın ardından yayınlanan ve ''Husi deklarasyonu'' olarak nitelendirilen kararlar kapsamında, ülkedeki tüm siyasi parti ve gruplara, "siyasi krizin giderilmesine yardımcı olacak çözüm önerilerini sunmak için 3 günlük mühlet verildiği, aksi halde Husi hareketinin inisiyatif alacağı" ifade edilmişti.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT